Jak se přirozenou cestou zbavit chroustů
Stavy chroustů se postupně zvyšují v souvislosti se zlepšením životního prostředí a tím, jak se přestaly používat ve velkém různé pesticidy. Chroust je velký zavalitý brouk, jehož vývoj trvá tři až pět let. Do té doby se jeho tlusté larvy nacházejí v zemi. Pak vyletí a večer pořádá nálety, což působí některým lidem velké potíže, protože nemohou sedět na zahradě. Larvy v některých případech požírají kořeny rostlin i kořeny trav.
Pořiďte si přirozené nepřítele
Protože není vhodné ani rozumné na chrousty útočit chemicky, je nejlepším postupem pořídit si přirozeného nepřítele. Jedním takovým je obyčejná kočka, která docela s oblibou chrousty žere. Dokonce i pes s chutí pozře larvy chroustů, pokud se k nim dostane.
Typickým přirozeným nepřítelem jsou samozřejmě ptáci. Pokud do své zahrady přilákáte ptáky například instalací ptačích budek, krmítek a dalšími způsoby, určitě se to projeví na stavu chroustů, kterých ptáci sežerou obrovské množství. Podobně výkonným nepřítelem jsou netopýři, kteří mají tu výhodu, že vylétají jen o chvíli později než chrousti, takže hejna chroustů během pár minut spolehlivě zaženou.
Přizpůsobte zalévání
Chrousti milují vlhkou půdu. Právě do ní s oblibou kladou larvy. V oblastech, kde přirozeně hodně prší a je teplo proto může být chroustů opravdu hodně. Částečně se dá věci pomoci tak, že nebudete zalévat zbytečně větší plochy a necháte trávníky více proschnout.
Dodat vápno
Metodou už vlastně částečně chemickou, ale ne drastickou je dodání vápna do půdy. Změní se tím pH a na tuto změnu obvykle larvy chrousta reagují, takže v případě lokálního přemnožení problém vyřešíte.