Jak pěstovat rychle rostoucí paulovnie

Paulovnie plstnatá je u nás pěstována již delší dobu jako okrasný parkový a zámecký strom.
 Zahrada 
15. června 2017 19:40 / Shutterstock
  5   1
Paulovnie plstnatá (Pavlonie, Paulownia tomentosa) je dekorativní strom pocházející z Číny. Byl vysazován na císařském nádvoří v naději, že na něj usedne bájný fénix a přinese vládnoucí rodině štěstí.

Paulovnie plstnatá se u nás donedávna pěstovala pouze výjimečně, jako okrasný strom. Vyniká velkými listy a na jaře se ještě pře jejich vyrašením oděje do oblaku modrých květů. Roste poměrně rychle a v domovské Asii je její dřevo oblíbeným stavebník materiálem, vyrábějí se z něj rovněž hudební nástroje. Díky rychlosti růstu paulovnie, který zajišťují velké listy a efektivní způsob fotosyntézy, vzrůstá zájem o její možné energetické využití. Rychlostí růstu skutečně předčí i japonské topoly, ovšem lze ji pěstovat v lignikultuře, nikoli v opakovaně sklízené výmladkové plantáži. Větve sice mají schopnost obrazit z kořenů například po požáru znovu, ale matečnici vytvářející další a další větvě neutvoří.

Paulovnie dorůstají výšky 10 - 15 m, kvetou v měsících květnu a červnu velkými nafialovělými květy. Jejich barva může být od téměř bílé přes růžovou po sytě modrofialovou a navíc překrásně voní.
Teprve po odkvětu rostlina nasadí velké, sytě zelené listy. I ty jsou velmi dekorativní, jednak svým vzhledem, druhak svou velikostí. Mohou totiž dosahovat 30 - 50 cm.

Optimální podmínky pro pěstování

Teplota a nadmořská výška 

Vývoj rostlin začíná na jaře (optimální teplota půdy 13°C až 15°C), optimální teplota pro růst 20°C až 30°C. Jinak tolerují teploty -20°C až +40°C.
Optimální nadmořská výška 700 – 800 m. 

Půda

Paulovnie jsou velmi přizpůsobivé, a proto dobře rostou na mnoha typech půd. Nejvhodnější jsou lehké, dobře odvodněné, písčité půdy (pH 5 až 8,9). 
Nevhodné jsou půdy silně jílovité, podmočené, půdy se skalnatým podložím a půdy zasolené nad 1 % zasolení.

Voda 

Rostliny jsou citlivé na nedostatek vody zvláště v počátečním období vývoje. Pro první měsíce na plantáži je pro optimální vývoj mladých rostlin potřebné dodat 20 litrů vody týdně nejlépe ve dvou dávkách. V této zálivce zároveň dodávejte rostlině potřebné živiny (hnojivo).
Pokud je měsíční úhrn srážek pod 50 mm, je nutné zavlažování, nedostatek vody zpomaluje růst, což je nežádoucí zvláště u rostlin pěstovaných pro produkci biomasy.

Vítr

Plantáže je vhodné zakládat v místech bez silných větrů (rychlost větru do 28 km/ hod), pokud vítr dosahuje rychlosti nad 45 km/hod, je zde založení plantáže nevhodné.

Výběr místa pro založení plantáže paulovnií:

- kontrolujte půdní typ
- kontrolujte sklon plantáže - mladé rostliny lépe prospívají na vodorovných nebo k jihu se svažujících plochách
- připravte optimální půdu (orba, vláčení, likvidace plevele aj. rostlin, hnojení)
- kontrolujte dostatek vláhy, případně zavlažujte 

Výsadba paulovnií

- pro produkci dřeva - v trojsponu, rozestup v řadě 4, příp. 5 m, rozestup řad 4 nebo 5 m (t.j. 500 až 600 stromů na 1 ha)
- pro sklizeň biomasy - výsadba velmi hustá, záleží na tom, jakou mechanizací se bude sklízet a zpracovávat (cca 3500 až 10 000 rostlin na 1 ha)

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Kam cestovat v roce 2020? Úžasné destinace, ze kterých si vybere každý

Věda & Vesmír

Británie pořídí nejvýkonnější superpočítač na světě. Stroj za miliardy bude zpracovávat důležitá...

Bydlení

Barvy na stěnách ovlivňují lidskou psychiku. Je dobré zvážit, jakou si zvolit při malování pokoje

Zavřít reklamu