Jak správně přesadit květiny

 Zahrada 
17. ledna 2017 18:51 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Přesazování květin. Shutterstock
Včasné přesazení do čerstvého substrátu zajistí správný základ pro silný růst kořenů, dobré zásobení živinami a tím také pro zdravý vývoj Vašich rostlin. Postačí mít na paměti několik tipů a triků, abyste se mohli trvale radovat z krásných rostlin ve Vašem bytě, na balkoně nebo terase.

I těm, kteří nepovažují pěstování pokojových rostlin za svou silnou stránku, chceme připomenout, že právě teď květiny potřebují vaši pozornost. Proto neváhejte a pusťte se s námi do přesazování.

Jaro je nejvhodnějším obdobím pro výměnu substrátu pokojových květin. Ale dřív, že se pustíte do práce, přesvědčte se, které z rostlin opravdu přesadit potřebují. Většinou jsou to ty, které právě odkvetly a jsou připraveny na tvorbu nových výhonků, nebo takové, které rostou tři čtyři roky ve stejném substrátu i květináči. Malé rostliny stačí přesadit, až když je celý substrát pro-kořeněný. U větších rostlin to zjistíte podle pevného zhutnělého povrchu zeminy, na němž jsou vidět jemné kořeny. Přesazování je nezbytné i tehdy, když je substrát pokrytý vrstvou usazeného vápníku neboje prorostlý řasami.

Výběr vhodného substrátu

Zahradnictví, květinářství i hobbymarkety nabízejí řadu nejrůznějších typů substrátů vhodných na přesazování. Substrát pro pokojové rostlinyje ideální pro kvetoucí pokojové rostliny, jako jsou africké fialky či kalanchoe. Pro rostliny ozdobné listem je určen substrát pro palmy a zelené rostliny. Speciální substrát se prodává i pro kaktusy a sukulenty, je dokonale propustný a obsahuje více písku, štěrku a dalších příměsí, které rostliny tohoto typu potřebují.

Substráty, jejichž základem je rašelina, zadržují velké množství vody, ale obsahují málo živin. Substráty tvořené převážně zeminou zase mají hrubší strukturu, takže umožňují snadný průsak vody, a obsahují poměrně velké množství živin.

Pokud jste si koupili novou pokojovou rostlinu, s největší pravděpodobností je zasazena v lehkém rašelinovém substrátu, který má vláknitou strukturu. Rostlina je také často v malém květináči a to pro její růst není zrovna ideální. Proto neváhejte a rostlinu přesaďte do trochu většího květináče a vyberte jí výživnější zeminu vhodnou pro pokojové rostliny. 

V každém případě pamatujte, že na přesazování pokojových rostlin rozhodně není vhodná půda ze zahrady! Může totiž obsahovat řadu choroboplodných zárodků a pro pokojové rostliny ani nemá dostatek živin.

Do jakého květináče

Květináč, do něhož rostlinu budete přesazovat, by měl být jen o několik centimetrů větší než původní. Jinak rostlina bude růst hlavně kořeny, ale do kvetení se jím moc chtít nebude.

Pro azalky, bonsaje a kaktusy volte raději mělčí nádoby, naopak palmy mají rády hlubší a úzké nádoby. Můžete použít květináče plastové i hliněné, v každém případě ale opatřené otvorem, kterým může odtékat voda do podmisky. Pokud květiny přesadíte do nádoby bez odtokového otvoru, s největší pravděpodobností vám brzy zajdou.

Technika

Při přesazování uchopíme krček rostliny a jemným poklepem, např. o hranu stolu, uvolníme kořeny rostliny od stěny nádoby, poté rostlinu opatrně vyjmeme. Pokud je rostlina příliš prokořeněná, je potřeba nádobu rozbít či rozstřihnout. Částečně prsty uvolníme kořenový bal, odstraníme uhynulé kořeny a v horní části zbavíme substrát nečistot a solných usazenin. Do nové nádoby, na dno, vsypeme drobný keramzit nebo umístíme hliněný střep, který nám usnadní odvod vody, a dosypeme substrát do výšky, aby rostlina byla zasazena stejně hluboko jako předtím.

Rostlinu v nádobě vycentrujeme a po obvodu dosypáváme substrát. Průběžně substrát sklepáváme jemným poklepem nádobou o podložku a vrstvení substrátu ukončíme zhruba 0,5 – 1 cm pod okrajem, aby bylo možné rostlinu zalévat bez nebezpečí rozplavení substrátu. Bezprostředně po přesazení rostlinu zalijeme a umístíme na stinné místo. Výjimkou jsou kaktusy, které pár dní po přesazení nezaléváme, aby se zahojila poškození, která jsme způsobili přesazováním.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda