Zázračnou bylinku dobrou na nervy i revma si můžete vypěstovat i doma

 Zahrada 
21. října 2017 08:03 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Na léčivý nálev z pupečníku asijského lze použít čerstvé i sušené listy. Internet
Chcete mít neustále přístup k léčivé bylině, která skvěle posiluje nervy a které asijská medicína připisuje i významný vliv na dlouhověkost? Snadno ji můžete pěstovat doma na zahradě i v bytě v květináči.

Gotu kola nebo-li pupečník asijský má podle východní medicíny doslova zázračné účinky. Jde o jednu z nejvýznamnějších léčivých rostlin, která příznivě ovlivňuje fyzické i psychické zdraví člověka. Pochází z tropických oblastí Asie, u nás se pěstuje jako nádobová rostlina, kterou je třeba chránit před mrazem.

Využití pupečníku

Látky obsažené v listech pupečníku asijského posilují nervový systém a obranyschopnost organizmu, přispívají ke zvýšení inteligence, zlepšují paměť a prodlužují délku života.

Působí protizánětlivě, zabraňují usazování cholesterolu v cévách a zlepšují krevní oběh. Čaj z nich připravený pomáhá vyvážit pravou a levou mozkovou hemisféru, které svým tvarem listy pupečníku připomínají. Při zevním používání přispívají k léčbě ran, aftů, zánětů žil i celulitidy, neboť zvyšují pružnost kůže.

Rostlina také zlepšuje fyzickou odolnost a vitalitu, pomáhá při revmatismu i astmatu a zmírňuje i průběh diabetu 2. typu. Rovněž tato bylinka himalájských jogínů příznivě ovlivňuje zrak a údajně navozuje stav harmonie. Na revmatismus a další neduhy skvěle funguje také likér z černého bezu, o kterém jsme psali zde.

Jak pupečník pěstovat

Pupečník je plazivá, půdopokryvná rostlina. Není však mrazuvzdorný, proto se pěstuje v nádobách, ať už celoročně v pokoji, nebo jako přenosná rostlina. Velmi dobře vypadá v prostorném závěsném květináči, truhlíku či košíku, ze kterého výhony volně splývají.

Vyhovuje mu humózní substrát s příměsí písku, který by měl být stále mírně vlhký. Snadno se množí odnožemi. Co se týká nároků na světlo, má tato rostlina ráda plné slunce až polostín. Její pěstování je velmi  snadné a zvládne to i začátečník. Svěží rostlina vypadá v nádobách velmi dekorativně. Sazenice jsou dnes již ve specializovaných zahradnictvích běžně k dostání.

Jak rostlinu užívat?

Z listů pupečníku, čerstvých i sušených, lze připravit léčivý nálev – postačí lžička podrcených listů na šálek vroucí vody. Nálev lze popíjet jednou až třikrát denně, zvláště v náročném a zátěžovém období. Po třech týdnech užívání je vhodné učinit týdenní pauzu, pak lze kůru zopakovat.

V Asii jsou listy pupečníku přidávány čerstvé do zeleninových salátů, nebo se krátce povaří či podusí a podávají jako příloha.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Diana celé dva roky věděla, že může zemřít při autonehodě. Nový dokument odhaluje další...

Styl

Nechte své vlasy odpočinout a zbavte se šamponu. Porostou rychleji a nebudou vám tolik vypadávat

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti