Milujete houby? Vypěstujte si je doma na okně v květináči

Houby lze pěstovat i doma v květináči
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
05. ledna 2018 10:38 / Shutterstock
  29   4
Na houby už dávno není nutné chodit do lesa. Pokud vám stačí trocha čerstvých hub na běžné vaření, můžete si nejrůznější druhy vypěstovat i sami doma v truhlíku. Není to nic náročného a zládnout by to měl opravdu každý.

Pěstování hub v samozavlažovacích květináčích je stejně snadné jako pěstování květin. Stačí si v zahradnické prodejně pořídit již hotový, houbcem (podhoubím – myceliem) prorostlý substrát. Běžně je k dostání například hlíva, shiitake, žampiony a další druhy hub. Tento substrát je již připravený k růstu plodnic, které za týden či dva můžete sklízet. O dalších způsobech pěstování hub v pohodlí domova jsme psali zde.

Snadné a rychlé pěstování

Zakoupený substrát stačí položit do samozavlažovacího truhlíku, aby se dotýkal na dně umístěných knotů. Plodnice obsahují 95 % vody a tuto vodu je z větší části nutné do substrátu dodávat. Mycelium vroste do knotů a podle potřeby růstu plodnic si ze zásobníku samo odebírá vodu.

Pokud s domácím pěstováním hub teprve začínáte, vyzkoušejte si nejprve vypěstovat hlívu ústřičnou. Rychle roste a vytváří největší množství plodnic. Podobně snadno roste i shiitake a další dřevokazné houby, kde je sadba na pilinovém substrátu. Substrát s myceliem na slámě by měl být co nejvíce prorostlý, aby sláma byla co nejvíce obalena podhoubím a sama nepřijímala vodu.

Minimum péče

Domácí způsob pěstování hub v samozavlažovacích truhlících je ideální i pro lidi, kteří se této zálibě chtějí věnovat třeba na chatě či chalupě. O plodnice se totiž během růstu nemusíte nijak zvlášť starat. Podhoubí samo ví, kolik vody potřebuje odebrat. Stačí tak, když přijedete jednou za týden a do truhlíku doplníte vodu.

Na jaře a na podzim jsou venkovní podmínky pro růst plodnic příznivé stejně jako v přírodě (dostatečná vlhkost vzduch). V zimě a v létě ale musíte vhodné podmínky vytvořit nebo pro pěstování hledat vhodné umístění. Žampiony rostou ve tmě, ostatní plodnice hub potřebují bílé denní světlo, nebo osvětlení umělé.

Jde to i jinak

Sadbu hub můžete vložit také do otvorů vyvrtaných ve špalcích listnatého dřeva. Než ale sadba proroste dřevěm, může to trvat i měsíce.

Na druhou stranu pak špalky déle plodí. Výnosy jsou tak podstatně vyšší než v případě pěstování v truhlíku.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Science centrum seznámí děti s vědou zábavnou formou. Vyzkoušet si mohou i trénink kosmonautů

Věda & Vesmír

Měsíc se dostal do hledáčku světových velmocí. Důvodem je látka, která může změnit svět

Bydlení

I starý květináč může být opět hezký. Chce to jen mít dobrý nápad

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu