Pěstovat olivovníky není nic náročného, jde to i ve vašem bytě

 Zahrada 
15. ledna 2018 12:19 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Olivovník lze snadno pěstovat i u nás Shutterstock
Milujete atmosféru Středomoří? Tak si zkuste vypěstovat olivovník. Tyto nádherné stromy se u nás nejlépe pěstují v květináčích a klidně můžete mít olivovník i v bytě. Na pěstování této dřeviny není nic složitého.

Pěstování olivovníku by měl zvládnout i začátečník. Jde totiž o velmi odolný strom, který odolává škůdcům i chorobám. Jeho nevýhodou je, že roste velmi pomalu. Na druhou stranu se olivovník dožívá velmi vysokého věku, výjimkou nejsou ani stromy staré tisíce let. Kouzlo Středomoří vám na zahradě navodí i voňavá levandule. Pokud si chcete zajistit záplavu květů, naučte se ji správně stříhat.

Pěstování olivovníku

Olivovníky jsou velmi nenáročné jak na péči, tak i na složení zeminy. Substrát je poměrně snadné namíchat - olivovník se spokojí se směsí kypré zahradní zeminy a písku v poměru jedna ku jedné a kvalitní drenáží.

Stálezelený olivovník vyžaduje dostatek čerstvého vzduchu. Může být i na větrném místě.

Lze ho pěstovat, při zajištění vhodných podmínek, i doma. Je velmi vhodný k pěstování jako bonsaj, protože již po několika letech dostává podobu starého stromu.

Během vegetačního období zalévejte střední zálivkou, v zimě jen tolik, aby půda úplně nevyschla. Starší venkovní olivovníky zalévat nemusíte, menší zálivka je vhodná při extrémně dlouhém suchém létě a v bezmrazém počasí po dlouhotrvajícím suchu (zima bez deště či sněhu).

Na co si dát pozor

Olivovník nesnáší přemokření půdy a vlhký vzduch. V přírodě ho také nikdo nezalévá, a přece se mu daří. Častá a bohatá zálivka mu spíš uškodí, proto je lépe raději zalévat jen občas, když je na listech patrné, že trochu vody neuškodí.

V zimě potřebuje olivovník suché chladno a čerstvý vzduch, jinak by mu nevyrašily pupeny. Olivovníky v nádobách přeneste do chladné světlé místnosti s teplotou okolo 10 až 15 °C, snesou i přezimování ve vytápěném prostoru, pokud mají zajištěn suchý vzduch.

Ve volné půdě snesou mráz do –10 °C, pak hrozí vymrznutí. Starší olivovníky vydrží i naši tuhou zimu většinou jen se ztrátou některých mladších výhonů. Je vhodné přihrnout kolem kmínku vrstvu zeminy a u malých stromků překrýt korunu chvojím.

Řezem můžete na jaře nebo na podzim strom částečně tvarovat, ovšem na úkor příštího kvetení. Květní poupata se totiž netvoří na nových výhonech.

Olivovníky špatně snášejí stěhování. Jakmile jej přestěhujete z místnosti ven nebo naopak, zareaguje na změnu životních podmínek částečným opadem listů. Stejné příznaky mohou nastat i v případě přelití rostliny. Zjistíte-li to včas, nic se neděje. Nechte olivovník pár dnů bez zálivky a stav se postupně upraví. Pokud už ale olivovník hnije od kořenů – už těžko ho zachráníte.

Kdy se dočkáte plodů

Pořídíte-li si oboupohlavní rostlinu nebo dvě rostliny různých odrůd, odmění se vám v létě malými plody.

Ovšem plody nečekejte hned. Podaří-li se vám zhruba za pět až sedm let sklidit doslova pár oliv ze stromku pěstovaného v bytě, považujte to za úspěch. Většina olivovníků začíná pořádně plodit až po padesáti letech po vysazení.

Zapomeňte nato, že olivy, které ze svého stromku sklidíte, budou mít něco společného s těmi, které znáte z obchodu. Aby olivy dostaly svou typickou chuť, je třeba je macerovat v silně slaném nálevu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton se oblékla do vojenského a vyzkoušela si válku. V Anglii se slavil Den ozbrojených sil

Styl

Demisexualita. Proč je považována za orientaci a co to vlastně znamená?

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu