Březen znamená začátek prací na zahrádce. Na co nezapomenout
Jiné aktivity jsou možné, i když venku ještě mrzne. Abychom snížili náklady na pěstování, je totiž vhodné začít s výsevem semínek v domácích podmínkách. A jakmile odezní mrazy a sleze poslední sníh, je třeba jít do akce i na zahradě samotné.
Výsev
Právě v těchto dnech je poslední příležitost na výsadbu semínek paprik a brokolice. Ještě zhruba týden máme na výsadbu semínek rajčat. Jestliže máte pařeniště či fóliovník, můžete během března začít pěstovat karotku, ředkvičku, bazalku a různé druhy salátů. Ostatně koncem měsíce tyto rostliny, ale i další, jako je hrách, kopr, špenát či petržel, můžete sázet přímo na záhony.
Trávník, keře, stromy
Je vhodné trávník řádně prohrabat. Odstraníte tak odumřelé části rostlin. Někdy je vhodné už koncem března trávu posekat, ale v takovém případě nastavujeme sekačku na nejvyšší pozici.
Některé stromy je vhodné už v březnu prořezat. Jde o jabloně a hrušně. U těch ostatních ještě čekáme, jejich doba teprve přijde. Jaro je také vhodným obdobím k výsadbě nových stromků. Podobné je tomu i s keři. Na konci měsíce se hodí také vysadit vinnou révu.
Zahrada
Březen je obzvlášť důležitý měsíc pro jahodník. Rostlina se chystá k probuzení a je třeba se o ni řádně postarat. Prohlédněte důkladně listy a všechny špatné odstraňte. Nebude na škodu, pokud kolem jahodníků nakypříte půdu. Jestliže rostlinky vlivem mrazu vyčnívají ze záhonu, měli byste je zatlačit zpět a třeba i přihrnout čerstvou zeminou. Není od věci jahody přihnojit. Hodí se zejména organická hnojiva. Výborné jsou zkvašené slepičince nebo kravský hnůj. Obojí můžete zakoupit i v granulované či tekuté formě.
Trvalky, letničky
Na konci března se pusťte do sázení okrasných trvalek i vytrvalých bylin. Druhy, které se dají množit dělením trsů, můžete opatrně vyrýt a rozdělit. Mírně jim zkraťte kořeny, namočte do dešťové vody a okamžitě zasaďte.
V březnu si začněte pěstovat letničky. Jestliže nemáte pařeniště, použijte okenní parapet. Skvělé budou afrikány, astry čínské, hvozdíky a další druhy.
Škůdci
S jarem a zvyšujícími se teplotami přichází na přetřes také řešení potíží se škůdci. Někdy je třeba zasáhnout chemicky. Zejména broskvoně jsou citlivé na kadeřavost a je třeba je ošetřit včas, jinak mnoho radosti neužijete. Jestliže se chcete bránit jinak než s použitím chemie, musíte pod stromy zasadit lichořeřišnici, měsíček, aksamitník či nějaké jiné aromatické bylinky. Před hlodavci se zase můžete chránit pomocí vyvýšených záhonů, jak jsme psali v článku zde. Jaro se stává obdobím, kdy je na čase tyto záhony realizovat.