O jahodníky musíte pečovat i v létě. Jak se o ně správně starat?

 Zahrada 
16. srpna 2018 12:05 / Marcela Plachá
  2
📷
5 fotografií v galerii
O příští sklizni jahod se rozhoduje už nyní Pixabay
Jaké budete mít příští rok jahody, se rozhodne už nyní. Jahodníky byste měli ostříhat, okopat a připravit na zimu a další sezónu. Ať už máte jahodníky na záhoně nebo na balkóně.

Jahodníky by měly po sklizni několik týdnů odpočívat. Pak je ale potřeba zbavit záhony plevele, vyhrabat podestýlku a při okopávání přidat hnojivo. Nezbytné je jahodníky i po sklizni zalévat. Sucho jim rozhodně nesvědčí. Tím podpoříte vývin nových sazenic a regeneraci rostlin. Zálivka po sklizni je velice důležitá i proto, že jahodník koření velmi mělce, a nemá tak bohatý kořenový systém. Nedostatek vláhy způsobuje přes zimu uhynutí rostlin.  

Střih listů

Jahodníky je dobré v létě ostříhat. Listy sekejte nanejvýš 5 cm na srdéčky jahodníků, aby mohly obrůst novými listy. Pokud máte na záhonu jahody už třetím rokem, je třeba je odstranit. Velmi opatrně musíte stříhat stáleplodící odrůdy jahodníku – ty by si před nástupem zimy nestačily obnovit listy a rostliny by byly ohroženy mrazem. Ani mladé porosty či náchylné přešlechtěné odrůdy byste vyžínat neměli.  Obecně ale platí, že včasné posekání starých listů zmlazuje porost a u většiny odrůd zvyšuje úrodu.  

Nové rostlinky

Pokud nemáte dostatek prostoru nebo pěstujete jahody na černé folii, pak odstraňte šlahouny z porostu, aby nedocházelo k zbytečnému zahušťování. K odstraňování šlahounů použijte nůžky, protože při případném odtrhávání byste mohli poranit kořenový krček nebo i vytrhnout celou rostlinu. Jestliže si chcete nové rostlinky nechat, použijte pro výsadbu pouze odnože z jednoletých jahodníků. Na jednotlivých šlahounech vybírejte jen první dvě rostliny. Ty jsou nejzdravější a nejkvalitnější. Nově založené záhony s jahodníkem namulčujte dobrým kompostem. Sazenice se lépe ujmou a navíc i bezpečněji přezimují. Bez správného stříhání se nedočkáte ani sladkých malin. Kdy a jak provádět střih? Čtěte více.

Nemoci

Jahodník napadají mnohé choroby a škůdci, z nejobávanějších je to květopas jahodníkový. Brouk překusuje stopky, larvy vyžírají poupata. Nepříjemným škůdcem je roztočík jahodníkový, pavouček sající uvnitř srdéčka – zakrslé rostliny plodí velmi špatně.  Z mnoha postřiků používaných i během sezony se k letnímu i podzimnímu ošetření porostu jahodníku proti těmto škůdcům hodí přípravek Metation E50. Proti hnilobě plodů se po sklizni aplikuje opakovaný postřik přípravkem Aliette 80WP, účinný je i na fytoftoru (kořenová choroba). Proti plísním pomůže také Kuprikol 50, Dithane DG Neo Tec, Korzar, Champion 50 WP. Proti chorobám pomůže i správné vysazení rostlin. Porost by neměl být příliš hustý. Je také zapotřebí důsledně odstraňovat staré listy.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...