I o zamrzlé zahradní jezírko je třeba pečovat. Vrstva sněhu může způsobit velké potíže

Zanedbat zimní péči o zahradní jezírko se nevyplácí
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zahrada 
12. ledna 2019 16:06 / Shutterstock
  0   0
Pokud máte na zahradě jezírko, musíte o něj pečovat i teď v zimě. Pokud starost o jezírko zanedbáte, zaděláváte si na pořádné problémy. Na bruslení na zamrzlé ploše rovnou zapomeňte.

Úkonů, které je potřeba v souvislosti s jezírkem během zimy udělat, je hned několik.

Odmetejte sníh

Po dobu, kdy je voda ve vašem jezírku pokryta ledem, je vhodné odmetat sníh z jeho povrchu. Jde o to, aby řasa, která se na kamenech a fólii během zimy vytvoří, měla normální denní a noční cyklus. Řasa, jako každá rostlina, ve dne vypouští při asimilaci kyslík, v noci pak při disimilaci kysličník uhličitý. Při ponechání vrstvy sněhu na zamrzlé ploše delší dobu má řasa pouze noční režim a vypouštěním CO2 zhoršuje rybám prostředí.

Dopřejte rybám klid

Pokud máte v jezírku ryby, pamatujte na to, že k úspěšnému překonání zimy potřebují hlavně klid. Z toho důvodu není vhodné na zamrzlé ploše jezírka například bruslit. Ale vyvarujte se i jiných zimních radovánek na zamrzlém jezírku či v jeho blízkém okolí.

I při pečlivém dodržení všech zásad a pokynů při zimování Koi kaprů, jeseterů a ostatních ryb se může stát, že některé ryby přes zimu uhynou. Minimalizovat ztráty lze zbudováním zimoviště nebo vytvořením podmínek pro zimní filtrování vody. Z tohoto důvodu je dobré jezírko, ryby i kvalitu vody během zimy sledovat, vytvářet si své vlastní postupy a opatření a radit se při tom s profesionály.

Vytvořte otvor v ledu

U jezírek, stejně jako u přírodních vodních nádrží, slouží vodní hladina jako oboustranná membrána, přes kterou prostupují plyny obsažené ve vodě i ve vzduchu. Pro úspěšné zimování ryb je nutné z důvodu přístupu vzduchu a naopak odventilování jedovatých plynů udržovat část hladiny bez ledu. Je naprosto špatné otvor v ledu vysekávat, vyřezávat nebo rozbíjet. Hluk a otřesy rybám velmi vadí. Navíc hrozí, že těmito technikami někde omylem protrhnete fólii.

K vytvoření a udržení otvoru můžete použít topné těleso s termostatem, které na hladinu umístíte v polystyrenovém plováku. Otvor můžete také denně obnovovat hrncem s horkou vodou či nejrůznějšími rozžhavenými předměty. Velikost otvoru v ledu se řídí objemem jezírka a počtem ryb. Na jaře pak budete muset jezírko opět důkladně vyčistit. O tom, jak na to, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Koupání a šnorchlování v cenotech: Jedinečný a nezapomenutelný zážitek

Věda & Vesmír

Konec sexuálního rozmnožování? Většina dětí budoucnosti má vzniknout ve zkumavce

Bydlení

Získejte dokonalý trávník během několika dní

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu