Rostlinu, která vás ochrání před chřipkou a nachlazením, můžete pěstovat i v zimě

 Zahrada 
12. prosince 2018 16:16 / Martina Langová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Hezky vypadá, skvěle chutná a pěstovat se dá i v zimě Pixabay
Pěstování v prosinci zní sice dost podivně, ale jsou naštěstí byliny, které nám příroda dovolí pěstovat po celý rok. Potočnice je jednou z těch rostlin, které můžeme pěstovat po celý rok. V sezoně na zahradě, přes zimu doma.

Potočnice je velmi stará léčivá bylina a oblíbil si ji i samotný Napoleon. Tedy alespoň tak se to traduje. Ideálně se hodí pro tělo znavené zimou, proto nám v těchto dnech tak báječně chutná.

Levná zelenina

Její výhodou je, že je velmi dobře dostupná. Řadí se mezi vodní rostliny, takže jí v sezoně můžete osázet okrasné jezírko. Teď se jí však bude skvěle dařit v květináči nebo truhlíku. Najít ji však můžeme i volně v přírodě. Nejčastěji je k vidění na břehu potoka nebo u vodních příkopů. Občas se objeví u stojaté vody. Každopádně se jí vždy bude dařit na místech bohatých na živiny a většinou i na vápník, často na organogenních půdách. Na Novém Zélandu a v Severní Americe roste divoce jako plevel.

Salát plný vitaminů

Jedlé lodyhy a listy jsou vynikajícím zdrojem beta karotenu, vitaminů C a E, vápníku, železa a jódu. Obsahují éterické štiplavé látky jako u hořčice. Ve starém Řecku byla považována za vynikající afrodisiakum. Konzumujeme ji nejlépe čerstvě nasbíranou. Právě na jaře je nejvhodnější čas, kdy ji konzumovat, protože je nejvíc svěží a dosud nekvete. Nejchutnější jsou horní lístky, ale použít lze celou lodyhu.

Kromě toho, že je vynikající k jídlu, se potočnice od středověku používala také u nemocných s revmatismem. Mimo jiné také podporuje vykašlávání hlenů. Je to dobrý podpůrný prostředek při nachlazení a chřipce. A díky koktejlu vitaminů a prospěšných látek, neexistuje na jarní únavu nic lepšího. Potočnice také zvyšuje chuť k jídlu a pomáhá posilovat zažívací trakt. Snižuje chudokrevnost a upravuje hladinu krevního cukru u diabetiků. V severských zemích je velmi oblíbenou zdravou zeleninou a častou složkou pikantních ostrých salátů. Skvěle si pak rozumí s čerstvými rajčaty.

Jak sázet?

Nejjednodušší je zakoupení vaničky s rostlinami v nákupních centrech. Lodyhy (asi 10 centimetrů dlouhé) necháme zakořenit ve sklenici s vodou. Jinou možností je množení potočnice semeny. Vypěstujeme si sazeničky, které přepícháme do květináčů a ve vhodném období vysazujeme přímo do přírody.

Dejte si sváteční pomerančový salát s potočnicí

  • 2 pomeranče oloupané a rozebrané na dílky
  • 150 g libové šunky
  • 2 lžíce sekané čerstvé potočnice
  • zálivka z vinného octa a olivového oleje
  • mletý bílý pepř
  • 5 černých oliv
  • sekané ořechy na ozdobení
  • zelný list

Pomeranče rozebereme na dílky a  každý překrojíme na polovinu. Šunku nakrájíme na jemné nudličky. Potočnici omyjeme, necháme okapat a jemně nasekáme. Z oleje a vinného octa našleháme zálivku, dochutíme pepřem. Ovoce, potočnici, šunku, olivy a mletý pepř zamícháme v míse, necháme 5 minut uležet. Rozdělíme do misek, které vyložíme zeleným salátovým listem, zalijeme zálivkou. Posypeme sekanými ořechy.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu