Poklad jménem léčivka. Nezapomeňte si zasadit mátu či fenykl

 Zahrada 
19. dubna 2020 10:37 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Bylinky jsou často k nezaplacení Depositphotos
Současné virózy přimějí nejednoho zahrádkáře přemýšlet nad tím, jaké bylinky v nadcházející sezoně začít pěstovat, aby příští léčba mohla probíhat z vlastních zásob. Žádný bylinný čaj není tak kvalitní jako ten z doma vypěstovaných rostlin.

Pojďme se společně podívat, na jaké bylinky byste neměli na svých záhoncích zapomenout.

Z vlastní zahrádky

Zahrádkáři i vyznavači alternativních přírodních zdrojů se shodují v tom, že často neexistuje lepší lék než čaj z čerstvých bylinek. A je přitom jedno, jestli potřebujete snadněji usínat, dobíjet energii nebo léčit různé neduhy. Pokud si je navíc sami vypěstujete, budete mít jistotu, že jsou čerstvé, chemicky neošetřené a plné všech důležitých látek, které by v sobě bylinky měly mít. Navíc bylinková zahrádka vytvoří na vaší zahradě příjemné a voňavé místo, na které budete rádi chodit relaxovat.

Plánujete-li bylinky vysadit, myslete na to, že velké množství z nich uvítá dostatek slunečního svitu, a tudíž by tento záhon měl směřovat spíše na jih. Jsou však i takové, které mají rády polostín a více vláhy, na což byste měli při jejich vysazování měli myslet.

Máta peprná

Základní léčivkou, která by neměla chybět v žádné zahradě, je máta peprná. Pokud ji již nyní v zahradě máte, jistě potvrdíte, že se z ní časem stane prakticky plevel. Přesto na ni nedají hospodyňky dopustit, protože je často první pomocí při zažívacích a trávicích potížích a dokáže ulevit, pokud sníme něco těžkého. Skvěle pomáhá při nachlazení, a to jak při pití mátového čaje, tak při inhalacích jeho aromatických výparů. Své uplatnění najde máta také v kuchyni.

Meduňka a levandule

Máte-li stresující zaměstnání, často řešíte nepříjemné situace nebo máte potíže s usínáním, určitě si do zahrady vysaďte meduňku. Mimo to, že její pravidelné pití snižuje stres a uklidňuje mysl, pomáhá také při boji s virovým onemocněním a usnadňuje zažívání.

Ruku v ruce s touto léčivkou byste mohli do záhonu vysadit také levanduli. Ta pomáhá nejen při nespavosti, ale také při migrénách, nervových slabostech či psychických kolapsech.

Fenykl i heřmánek

Se zažívacími potížemi a nevolností vám pak skvěle pomůže citronová verbena. Proti nadýmání, kojeneckým kolikám či pocuchaným nervům zase úspěšně bojuje fenykl. Zapomenou byste neměli ani na heřmánek či měsíček.

K navození pohodové atmosféry kromě bylinek pomůže také příjemné domácí prostředí. A i na zahradě byste měli mít svou oázu klidu, do které se budete rádi vracet. Zkuste se v našem článku inspirovat tím, jak by takové místo primárně určené k relaxaci mohlo vypadat.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít