Vlastní minimeruňky si můžete vypěstovat i na balkoně
Zakrslé odrůdy ovoce nebo zeleniny si získávají stále více popularity. Díky tomu si totiž mohou na vlastním výpěstku pochutnat i lidé, kteří bydlí v paneláku. K tomuto druhu zahradničení stačí malý kousek balkonu nebo terasy. A za pár měsíců se můžete těšit z vlastních vypěstovaných meruněk.
Příprava nádoby
Než si koupíte sazenici, dobře si připravte nádobu, v níž ji budete pěstovat. Čím bude větší, tím samozřejmě lepší. Průměrná výška by měla být alespoň 50 cm a průměr nejméně 50 cm. Nádoby by měly mít drenážní otvory a podmisku pro zachytávání dešťové vody. Na její dno dejte kameny, které překryjete nalámanými větvičkami. Teprve poté přidejte vrstvu zeminy, kterou smícháte s říčním pískem nebo subrstrátem. Nezapomeňte také na hnojivo.
Výsadba stromku
Stromek před samotnou výsadbou ponořte na několik dnů do vody. Takovýmto způsobem zajistíte, že natáhnou dostatek vody a stromek se vám lépe uchytí. Ještě před samotnou výsadbou kořeny jemně zkraťte ostrými nůžkami, čímž dokonale oživíte cévy, jimiž budou čerpat vodu. Teprvé poté dejte stromek do nádoby a kořeny ze všech stran obsypejte zeminou. Pak ji zalijte, což vám pomůže odstranit vzduchové kapsy. Pak nádobu naplňte do dvou třetin, zalijte, půdu znovu přitlačte a dosypejte zeminu až po okraj nádoby. Nahoru dejte mulč, ideálně drcenou kůru. Díky ní se bude v nádobě držet vlhkost a nedojde k vyplavování zeminy při zálivce.
Následná péče
Minimeruňka obvykle dorůstá do výšky cca 120 cm a díky pravidelnému řezu ji můžete udržovat i v dekorativním tvaru. Během pěstování sledujte stav rostliny a případný výskyt škůdců, nezapomínejte na pravidelnou zálivku, včetně hnojiva. V létě rostlinu chraňte před úpalem, mrazem i větrem. Vzhledem k tomu, že meruňka bývá obvykle samosprašná, můžete se již v létě těšit na první chutné plody. A pokud milujete také nektarinky, můžete se směle pustit i do jejich pěstování. Více na toto téma jsme psali zde.