Letošní úroda je pomalu u konce. Připravte své záhony na příští rok
Záhony po sklizni potřebují péči, aby v nich příští rok mohlo vyrůst velké množství zeleniny. Budou si potřebovat odpočinout, aby mohly další rok zase pracovat. Záhony potřebují doplnit živiny a připravit se na chladnější období.
Záhony nejdříve zryjte
Důležitá součást přípravy záhonů na zimu je rytí. Všechny záhony zryjte, ale ne moc hluboko. Stačí, aby hloubka odpovídala velikosti rýče. Nerozbíjejte zbytečně velké hroudy hlíny. Není to potřeba, protože to za vás provede mráz. Pokud se na záhonech stále hemží slimáci, počkejte s přípravou záhonů na zimu na dobu, až bude trochu chladněji.
Zbytků zeleniny na záhonech se nezbavujte
Neměli byste záhony zbavovat zbytků zeleniny. Nevytrhávejte ji, protože díky nim se do půdy budou postupně uvolňovat minerály. Konkrétně půjde o draslík, fosfor a dusík. Půda díky nim bude vyživená a lépe připravená na sázení zeleniny v příštím roce.
Pohnojte záhony posekanou trávou
Pokud jste záhony už zryli, na řadě je mulčování. Pouze však v případě, že vám už po záhonech nelezou žádní slimáci. Posekejte trávu a využijte ji jako mulč. Rovnoměrně s ní posypejte záhony a zaryjte ji. Záhony byste neměli zakrývat příliš velkou vrstvou posekané trávy, protože by vám rytí mohlo jít hůře. Posekaná tráva dodá záhonům potřebné živiny.
Záhony potřebují kompost
Kromě mulčování, byste měli záhony po letošní sklizni pohnojit kompostem. Jde o důležitý krok, protože díky němu ochráníte zeminu před velkým mrazem. Kompost zeminu i vyživí, takže bude dostatečně připravená na další sezonu.
Záhony ideálně pohnojte kompostem, který jste si vytvořili na zahradě. Měl by obsahovat posekanou trávu, listí, organické zbytky z kuchyně, rozdrcené větve, kůru, piliny či trus hospodářských zvířat. Kompost rovnoměrně rozložte na záhony. Půdu už neryjte ani neuhrabávejte. Dostane se do ní snadněji voda a bude mít větší možnost dýchat. Dále čtěte: Co je ještě potřeba udělat v září?