Okurky si můžete předpěstovat nebo přímo vysévat na zahradu. Podívejte se na rozdíly
Na jaře patří na záhony hrábě. Pohrabáním upravíte vrchní vrstvu půdy do hloubky asi 4 až 8 cm. Díky tomu se při výsevu semena dostanou do nezkypřené půdy, která nepoškozenou kapilaritou trvale přivádí k semenům vláhu ze spodních vrstev. Pohrabaná vrstva pak brání dalšímu vysychání, protože u ní je už kapilarita narušena a vláha na povrch půdy se dostane jen nepatrně. Semena i bez větších dešťů mohou vyklíčit, jakmile to dovolí teplota půdy. Pokud byste půdu prokypřili hlouběji, zemina by rychle vyschla a semena by v suchém období neměla dostatek vláhy, což by negativně ovlivnilo šance na jejich vyklíčení.
Výběr osiva
Pokud máte správně připravenou půdu k osetí, je třeba vybrat vhodnou odrůdu. Na našem trhu je jich celá řada, ale pokud chcete kvalitní osivo, tak nevhodnější je kupovat přímo od šlechtitele. Z hruboostných nakladaček je to Regina F1, Viola F1, Admira F1, Lada F1 a Jitka F1. Z jemnoostných nakladaček je to Bohdana F1, Karolína F1 a Aurea F1 a ze salátovek Linda F1, Natálie F1 a Viktorie F1.
Předpěstování okurek
Pokud máte kvalitní osivo, můžete přistoupit k setí okurek. Řada chyb při setí pramení ze snahy urychlit růst a vývoj okurek tak, abyste mohli sklízet plody ještě před nástupem plísně okurkové. Stačí přitom dodržet správný postup. Vysévejte ke konci dubna. Důležité je, aby sazenice měly v noci zřetelně nižší teplotu než ve dne. Pokud je noční teplota skoro stejná jako denní, pak se sazenice vytahují do výšky. Za 3 až 4 týdny po výsevu mají sazenice dva pravé lístky a jejich kořenový bal je pevný a kořínky čistě bílé. To je správný čas k výsadbě na zahradu. Pokud tento čas promrháte, tak po několika dnech kořínky začnou hnědnout a zakrátko skoro zmizí. Na sazenici však na první pohed nevidíte nic zvláštního, jen přestane růst. Kořenový bal si musí rostlina znovu vytvořit, to zabere i dva týdny.
Klíčové je tedy hlídat kořenový bal – vyjmout rostlinku z květináče. Jakmile zjistíte, že kořínky začínají hnědnout, hned ji musíte vysadit. Jde tu o dny, za dva až tři dny už může být pozdě. V sadbovačích a v běžných kelímcích od jogurtů hnědnou kořínky později než v hliněných květináčích. Myslete také na vydatnou zálivku. S předpěstováním sazeniček je sice dost práce, ale vyplatí se to, protože díky tomu můžete sklízet o dva až tři týdny dříve, než se objeví plíseň.
Přímý výsev okurek
Velká většina zahrádkářů seje okurky přímo do země. Za normálních podmínek je to nejlepší. V sušších oblastech, pokud nemáte možnost zajistit dostatečnou zálivku, je vhodné zasadit okurky dříve, i když půda je ještě méně vhodná. V takovém případě sáhněte po semenech, která jsou barevná, barva tvoří ochranu proti poškození chladem při vzcházení, nikoliv proti plísni. Taková semena vydrží v chladné půdě 2 týdny a po oteplení dokonale vzejdou. Nebarevná semena obvykle v takovém případě shnijí a musíte podsévat. Zdravé semeno se dá v prstech zlomit, ze shnilého vám po rozmáčknutí zůstane jen sliz. V případě sucha je dobré okurky zalít, se zálivkou ale vyčkejte až na začátek až polovinu května, kdy je půda dost teplá. Okurka zasetá do teplé a vlhké půdy vzejde za týden a předběhne vzrůst a vývoj okurky přirychlované. Dále čtěte: Starou okurku nemusíte hodit do koše. Pomůže v boji proti slimákům i v domácnosti.