Mangold má výraznou chuť, obsahuje velké množství vitaminu C a je snadný na pěstování
S pěstováním, šlechtěním a popisováním mangoldu začali obyvatelé starého Egypta. V dnešní době se mangold pěstuje pro listy a řapíky. Listy nahrazují špenát a řapíky chřest.
Na záhoně
Semeno mangoldu vám vyklíčí dobře v pařeništi i ve volné půdě. V pařeništi předpěstovávejte řapíkaté kultivary mangoldu, které jsou náročnější na teplo. Listový mangold můžete vysévat v měsíci dubnu přímo na záhon. Pokud se vám podařilo vysít mangold hustě, musíte po vyklíčení rostlinky přepikýrovat. Trvá asi tři týdny, než mangold doroste do stádia, kdy je s ním možné manipulovat.
Teplo
Mangold není náročný na pěstování. Postačuje mu umístění v závětrné poloze, má rád kvalitní půdu, která obsahuje dostatek živin. Miluje pravidelnou zálivku. Na místech, kde svítí přímé slunce, se mangoldům nedaří. Po správné péči můžete brzy po přepikýrování sklízet, protože sazenice velmi rychle rostou a vytváří dostatek listů, řapíků.
Při dlouhodobé sklizni rostliny začnou v srpnu vybíhat do květů. Tato květenství pravidelně odstraňujte, aby rostliny věnovaly energii tvorbě listů, nikoli květů. Mangold se kvetením rychle vyčerpává, což vede k zastavení tvorbě olistění. Sklizeň mangoldu ukončete v polovině října, kdy se listy tvoří jen velmi pomalu. Rostliny ponechejte na místě, je možné, že na jaře znovu obrazí a porostou dál. Proti vymrznutí je ochráníte nahrnutím zeminy ke kořenům a zakrytím průtažnou fólií a chvojím.
Na nemoci netrpí
Ze škůdců napadají mangold hlavně mšice. Postižené jedince poznáte podle zkroucených, deformovaných listů. Přítomnost mravenců mšice prozradí. Velmi silně napadené mangoldy mohou zakrnět, pokud se jim nedostane rychlé pomoci.
Proti mšicím účinkuje postřik mýdlovou vodou nebo chemickými prostředky na bázi insekticidů. Je důležité rostlinu postříkat celou, protože mšice neobývají jen jednu část, mravenci je roznesou daleko od místa původního výskytu.
Vivem špatné péče mohou mangoldu také uhnít kořeny. Tento problém způsobuje časté zalévání či zasazení mladé rostliny do trvale zamokřené půdy. Hnijící kořeny nelze nijak zachránit. Následkem takového zacházení s vegetací je úhyn rostliny. Dále čtěte: Co všechno se sází v dubnu?