Vypěstujte si vlastní šťavnaté a sladké broskve

 Zahrada 
19. května 2021 11:20 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Pěstování broskvoní má svá specifika a nároky Depositphotos
Vyzrálé šťavnaté broskve jsou zásobou vitaminů po celou dobu léta a prázdnin. Už zdaleka neplatí, že broskvoně lze pěstovat pouze v nejteplejších oblastech. Málokterý ovocný druh u nás zaznamenal takový rozvoj jako broskvoně.

Dříve sadaři pěstovali jen méně kvalitní, převážně bělomasé odrůdy, ale v pozdějších letech došlo k velkému posunu v kvalitě u našich i zahraničních odrůd. Pěstování broskvoní se u nás rozšířilo nejen mezi velkopěstiteli, ale i u zahrádkářů.

Teplomilné ovocné druhy

Broskvoně se řadí mezí teplomilné ovocné druhy, což klade určitá omezení v pěstování vzhledem k vyšším nárokům na podnebí a stanoviště. Nejlépe se broskvoním daří v nižších a teplejších oblastech s nadmořskou výškou do 250 m, ale v zahrádkách můžete i ve vyšších polohách najít vhodné lokality. Bývají to jižní stěny domů a různá zákoutí, kde jsou stromy chráněny před severním větrem a jarními mrazy.

Výběr půdy

Půda by měla být lehčí až středně těžká, hnilitopísčitá, dobře zásobená živinami a vláhou. Nevhodná pro výsadbu broskvoní jsou místa s těžkou, zamokřenou půdou s vysokou hladinou spodní vody nebo půdy s vysokým obsahem vápníku, ve které trpí broskvoně chlorózou. Často pro výsadbu broskvoně vybírejte místa, kam se na jaře opírá slunce, ale náhlé tepelné změny mezi mrazivou nocí a slunečním dnem mohou vést ke vzniku trhlin na kmeni. Toto nebezpečí můžete zmírnit jednoduchým nátěrem kmenů vápenným mlékem. K dalším předpokladům dobré úrody patří vhodná výživa, závlaha a optimální doba řezu. 

Kdy vysazovat

Broskvoně je nejvhodnější vysazovat na jaře, vysazování na podzim je nejisté a je zbytečné riskovat zmrznutí stromků. Na zahradách se nejvíce pěstuje tvar nízkokmen s dutou kotlovitou korunou, kdy má kmínek výšku jeden metr, korunka je tvořena třemi až čtyřmi kosterními větvemi a terminál chybí. Co se týká vzdálenosti stromku při výsadbě, roli hraje odrůda, kvalita půdy i jeho tvar. Další stromky vždy vysazujte v dostatečné vzdálenosti od vysazené broskvoně, minimálně 3 metry. Dále čtěte: Využijte jaro a dostatek času k výsadbě stromů.

Dělení broskví

Podle znaků a vlastností plodů se odrůdy broskvoní zařazují do několika skupin:

  • pravé broskve se slupkou plsnatou a oddělitelnou dužinou od pecky
  • tvrdky se slupkou plsnatou a neoddělitelnou dužninou od pecky
  • nektarinky se slupkou lisou a oddělitelnou dužninou od pecky
  • bryňonky se slupkou lysou a neoddělitelnou dužninou od pecky
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...