Zbavte se travního plevele nyní, když teprve roste. Ukážeme vám, jak na to

 Zahrada 
12. května 2021 14:48 / Zuzana Procházková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Nejčastější druhy plevele a způsoby hubení Depositphotos
Travní plevel je noční můra snad každého, kdo má zahradu. Pokud jste na podzim vyseli nový trávník a nyní na jaře sledujete, jak spolu s trávou začíná růst také různý plevel, tak rozhodně neotálejte. Je potřeba ihned zakročit, jinak vám plevel pohltí zahradu.

Zasetou trávu jste posypali tou nejúrodnější rašelinou anebo jste semínka nasypali na půdu rovnou, aniž byste ji vypleli či nakypřili? V obou případech jste dost možná vytvořili ideální podmínky pro růst plevele. Proto, hned jak tráva začne růst a spolu s ní i plevel, musíte co nejdříve zakročit.

Sice se udává, že boj s plevelem je takzvaně nekončící, přesto se správnými kroky máte velkou pravděpodobnost, že ho z větší části zahubíte, nebo že ho pár let neuvidíte.

Nejčastější druhy travního plevele v Česku

Ať se jedná o jakýkoli plevel, je důležité ho nenechat vykvést a vysemenit. Poté bude jeho likvidace náročnější, neboť semínka některých plevelů vydří v půdě i deset let.

1. Plačinec prostřední

Jinak také žabinec nebo kuří střevec. Daří se mu ve velmi úrodné a pohnojené půdě, má rad vlhko a dorůstá i do výšky půl metru. Je velmi invazivní, pokud se dostane do záhonů, kde pěstujeme zeleninu, tak ji ničí.

2. Pýr plazivý

Pýr je považován za jeden z nejhorších a nejvytrvalejších plevelů. Rozmnožuje se pomocí plazivých podzemků. Dokáže prorůstat i husté okrasné keře a rostliny.

3. Smetánka lékařská

Smetánku lékařskou lidově pampelišku zná snad každý. Má hlubší kulovitý kořen, který je potřeba v případě likvidace vytrhnout úplně celý. Dejte si pozor na její vysemenění, protože pak může pohltit celý trávník.

Další časté plevele

Mezi další častý plevel se řadí například bršlice kozí noha, zlatobýl kanadský, turan roční, svlačeč rolní, svízel, kokoška, pcháč a spousta dalších.

Jak plevel zlikvidovat

V prvé řadě, pokud nemáte zaplevelenou v podstatě celou zahradu, tak se do likvidace plevele pusťte bez chemie. Každou rostlinu vytrhněte i s celým kořenem. Na to vám poslouží buď motyčka nebo mechanický vytrhávač plevele, který vám pomůže i s velmi hlubokými kořeny.

Pokud je plevel už hodně rozlezlý, bude potřeba použít i chemii. Obzvláště v případě dvouděložných vytrvalých plevelů, které jsou velmi odolné. Proto zakupte herbicidy ve formě postřiku, pěny, pasty nebo granulí. Odvíjí se to od typu plevele, který máte. Pěny a pasty se hodí spíše na lokální hubení plevele, zatímco granulované herbicidy na plošné. U postřiku to bývá různé. Dále čtěte: Pěstování rajčat pro začátečníky i pokročilé. Bohaté úrody dosáhnete díky několika trikům

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bitva o majetek Elvise Presleyho po smrti Lisy Marie začala. Priscilla už podala soudní žalobu

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...