Důvody, proč se vašim levandulím letos nechce kvést. Poradíme péči, kterou potřebují

 Zahrada 
03. července 2021 13:01 / Eva Vogelová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Levandule nesnesou stinné stanoviště  Pixabay
Levandule je jedna z nejoblíbenějších bylin. Má skvělé léčivé účinky, krásně voní a odpuzuje otravný hmyz. Aromatická rostlina potřebuje poměrně specifickou péči. Nemusí se jí vždy dařit, což poznáte podle toho, že se nechystá kvést. Zjistěte, co levanduli chybí.

Levandule by měly kvést v každém vegetačním období. Mají rády hodně světla a tepla, sucho je při správné péči neohrozí. Pokud letos vaše levandule vyprodukují pouze malé množství květů nebo dokonce žádné, něco s nimi není v pořádku. Udělejte maximum, aby se jim zase dařilo.

Levandule nemají dostatek slunečního svitu

Levandule původem pocházejí z teplých krajin, takže jsou zvyklé celý den přijímat sluneční paprsky. Do stínu ani polostínu nepatří. Pokud na ně nesvítí slunce alespoň šest až sedm hodin denně, budou kvést pouze málo nebo vůbec. V případě, že jste pro ně zvolili nevhodné stanoviště, přesaďte je nebo přesuňte jinam.

Zaléváte levandule příliš často

Levandule jsou zvyklé na poměrně drsné letní podmínky. Nejlépe se jim daří v suchu a horku. Nejenže bylinky každodenní zálivku nepotřebují, ale spíše jim škodí. Příliš časté zalévání způsobí, že jim uhnijí kořeny. Začnou vykazovat známky stresu, přestanou kvést, zhnědnou jim listy a budou vypadat mdle.

Následkem toho si někteří mohou myslet, že levandulím voda chybí, ale problém bývá většinou opačný. Levandule zalévejte pouze tehdy, pokud je jejich zemina vyschlá. V případě, že se objeví deště a voňavá bylinka vám roste na zahradě, zálivku zcela vynechte.

Dodáváte levandulím živiny

Většina rostlin potřebuje k bohatému kvetení dostatek hnojiva, aby z něj čerpala potřebné živiny. Levandule jsou však výjimkou. Pokud je pravidelně hnojíte, podpoříte tím růst jejich listů, ale zpomalíte či zastavíte kvetení. Řešení je v tomto případě snadné. Přestaňte levandule hnojit, čímž zabráníte i nadměrnému růstu plevele, který potřebuje ke svému rozšiřování zejména živiny, které v zemině budou chybět.  

Levandule dostatečně neprořezáváte

Levandule potřebují prořezávat dvakrát ročně. Pokud jste na ně zapomněli, budou méně kvést. Prvně se provádí radikálnější řez na jaře, protože do léta se rostlina stihne zotavit. Podruhé zastřihněte levandule krátce po odkvětu. Proveďte pouze udržovací řez, protože byliny by do zimy patrně nezregenerovaly. Potíže s kvetením nemusejí mít pouze levandule, ale i další rostliny a keře. Zjistěte, proč vám ještě nezačaly kvést, i když už přišel jejich čas.

Zdroj info: www.gardeningetc.com, www.rhs.org.uk, www.homeguides.sfgate.com.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu