Starší typ grilu nevyhazujte. Můžete jej jednoduše zrenovovat
Grily nejsou zrovna levná záležitost. Jejich ceny se pohybují i v desítkách tisíc korun. Proto není divu, že od takového grilu pak žádáte, aby nějaký ten rok vydržel. Co když se ale přeci jenom objeví rez nebo se z něj začne loupat nátěr? Stačí si vzít pracovní rukavice, nakoupit pár věcí a už za pár dnů bude doslova zářit novotou.
Nový nátěr
Většina plynových a elektrických grilů je opatřena žáruvzdornou barvou, která se dá však s vlastní pomocí obnovit. Jak na to?
Potřebujete
- ocelový kartáč
- štětec na otření prachu
- žáruvzdornou kovářskou barvu
- štětec na natírání
Lepší tři vrstvy
Vyneste si gril na zahradu a v první řadě odstraňte veškeré usazené a připálené nečistoty ocelovým kartáčem. Je důležité, aby povrch grilu byl hladký a rovný. Pokud se zub času podepsal i na kovových nohách, odstraňte rez pomocí prostředků, o nichž jsme psali zde. Nakonec štětcem smeťte zbytky prachu a laku. Žáruvzdornou barvu dobře promíchejte a začněte s nanášením na vnější části grilu. Myslete přitom na to, že i když je to nátěr, který vydrží poměrně vysoké teploty (okolo 700 °C), nesmí přijít do přímého styku s ohněm. Je potřeba nanést alespoň dvě, ideální tři vrstvy barvy. Mezi jednotlivými nátěry nechejte gril vždy vypálit. Nemusíte gril roztápět na nejvyšší stupeň, bohatě stačí kolem 150-200 °C. Gril použijte až poté, co barva opravdu dobře zaschne.
Základní péče
Základem každého grilování je čistý gril. Před každou přípravou jídla je potřeba gril dobře vyčistit. K tomu je nejlepší použít kartáč. Dejte si pozor z jakého materiálu je kartáč vyroben, aby nenapáchal škodu. Na smaltové grily jsou vhodné mosazné kartáče, nerez a litina snesou i ocelové štětiny. U některých typů elektrických nebo plynových grilů mohou být součástí vybavení různé špachtle, kterými lze nečistoty během přípravy stírat do nádob na zachytávání tuku.
Zdroj info: www.thespruceeats.com, www.cleaning.lovetoknow.com