První pomoc pro rostliny zasažené krupobitím. Pokud dodržíte postupy, úrodu můžete ještě zachránit

 Zahrada 
26. června 2021 11:54 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pokud dodržíte následující postupy, úrodu můžete ještě zachránit Pixabay
Sesypaly se na vaši zahrádku kroupy? Poradíme vám, jak květiny zachránit, i jak podobným škodám předejít.

Bouřky přicházejí často rychle a nečekaně. Prudké lijáky, vítr a někdy i kroupy logicky nesvědčí rostlinám v zahradě, ani balkonovkám, které na tom bývají nejhůře. Pokud to potkalo i vás, nemusíte hned propadat panice. Pokuste se poškozenou vegetaci zachránit.

Sítě přes záhony 

Bohužel, útoku zmrzlých kuliček se nedá vyhnout. Pokud předpovědi hrozí krupobitím, raději svou zahrádku včas zabezpečte pomocí hustě tkaných sítí natažených přes záhony. Ty navíc musíte na několika místech pevně ukotvit tak, aby pružily a kroupy se od nich odrazily pryč.

Větrolamy

Silný nárazový vítr může poškodit nejenom vyšší rostliny, ale také stromy. I ty lze ochránit pomocí větrolamu z bambusu nebo propletených větví. Pokud vám na některých stromech dozrává ovoce, raději vše průběžně sbírejte, abyste nepřišli kompletně o celou úrodu.

Drenážní strouhy

Velkou paseku může napáchat také vydatné déšť. Proto je dobré kolem záhonků vykopat drenážní strouhy a zkontrolovat, zda máte rostliny zasazeny dostatečně hluboko. Díky tomu zabráníte, aby je voda vyplavila. Ty většího vzrůstu, jako jsou například rajčata, nezapomínejte uvazovat. 

První pomoc

Po bouřkách je potřeba rychle jednat. Rostliny jsou často polámané, slehlé a jinak poškozené. A tím pádem jsou také velmi náchylné na různé chodoroby. Proto u všech rostlin nejprve ostříhejte poškozené listy a květy. I za cenu toho, že z ní zůstane jen půlka. Rostlina by se měla zotavit. Rány po odstřižení listů a květů ošetřete například skořicí, a preventivně je postříkejte přípravkem proti houbovým chorobám. Déšť také s velkou pravděpodobností odplavil i část zeminy, a to nejenom ze záhonů, ale také z truhlíků. Proto ji doplňte. Pokud jste delší dobu nehnojili, můžete tak učinit a dodat rostlině více síly. Nezapomeňte ale snížit zálivku. Jednak jsou rostliny "přepité", ale také se jim zmenšila listová plocha. Nezapomeňte sledovat jejich zdravotní stav, protože jsou stále velmi náchylné na plísňová onemocnění. Preventivně proto můžete rostliny ošetřit přípravky proti plísním, a to buď chemickými, anebo přírodními, o nichž jsme psali zde.

Zdroj: zahradnickakucharka.cz, homeguides.sfgate.com

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město