Jak zabránit úhynu rostlin na vaší zahradě, pokud je vám napadnou svilušky nebo mšice

 Zahrada 
10. srpna 2021 09:21 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Svilušky napadají také růže Depositphotos
S radostí jste vybírali nové stromky hrušní, jabloní a meruněk, ale vaše radost z nových květů netrvala dlouho, protože si na mladých stromcích začali pochutnávat nezvaní návštěvníci? Zatočte s nimi. Víme, co platí na svilušky i mšice.

Mezi nezvané hosty patří svilušky a mšice, poradíme vám, jak s nimi zatočit.

Svilušky

Svilušky chmelové si nejčastěji pochutnávají na listech rostlin nebo stromů. Vysávají živiny z cévního systému listu, což se projevuje žlutými skvrnami na listech, které postupně usychají. Pouhým okem nejsou viditelné. Jakmile se svilušky chmelové dostatečně rozmnoží, začínají se na listech vytvářet jemné pavučinky, které slouží k postupu po dalších částech rostliny. Sviluška může mít i 15 generací. Důkladné prohlížení rostlin a likvidace škůdců už v zárodku je základním předpokladem úspěšné léčby. V boji proti sviluškám můžete použít přírodní postřiky proti roztočům. 

Mšice

Mšice jsou viditelné pouhým okem, proto mohou zahrádkáři na jejich výskyt rychleji reagovat. Jsou několik milimetrů velké a oslabují venkovní i pokojové rostliny. Pokud si jich nevšimnete, určitě zaregistrujete zkroucené listy rostlin. Existuje až 100 druhů mšic, jejich společným znakem je rychlé rozmnožování. Z vajíčka se vylíhne mšice zakladatelka, která nemá křídla, ale umí naklást mnoho vajíček, z nichž vzniknou samičky, genetické kopie jí samé. Za jednu sezonu může vzniknout až dvacet generací.

Jak bojovat proti těmto škůdcům

Pokud začnete včas bojovat se sviluškami a mšicemi, pravděpodobně budete slavit úspěch. Na našem trhu je k dostání velké množství chemických prostředků, které jsou určeny k hubení těchto škůdců. V boji se sviluškami a mšicemi můžete využít i přírodní prostředky. 

Slupky z cibule

Slupky z cibule zalijte horkou vodou a nechte tři dny louhovat. Hotový výluh musíte přecedit přes plátýnko a přelít do postřikovače. Výluh v postřikovači neřeďte, ale jednoduše odvarem postříkejte postižené rostliny a po několika dnech můžete postup zopakovat. 

Heřmánek na svilušky

Připravte si větší hrnec, do kterého nasypte šest lžic květu heřmánku, ten zalijte litrem vroucí vody a nechte louhovat, výluh musíte přecedit přes sítko a zředit vodou v poměru 1 : 5. Rostliny stříkejte 3 až 4 dny po dobu tří týdnů.

Kostkové mýdlo

Obyčejné mýdlo rozpustíte ve vodě a přelijete do postřikovače. Jakmile rostlinu nebo strom postříkáte, svilušky začnou postupně hynout. 

Řepkový postřik

Řepkový postřik musíte použít už v předjaří. Vyrobíte jej z pěti litrů vody, 0,1 l řepkového oleje, 10 ml jaru a 10 g sody na praní. Vše důkladně protřepejte a postižené místa pravidelně stříkejte. Dále čtěte: Chrousti dokáží na zahradě udělat velkou paseku, jejich útočištěm jsou jehličnaté stromy.

Zdoj: www.bydlimekvalitne.cz, www.thegardengeneralist.com.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Oblíbenou Naďu Urbánkovou proslavily nejen její songy, ale i bitva o peníze s manželem

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte