Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné
Příroda nabízí široké spektrum barev, které ale závisí na obsaženém pigmentu. Třeba takový modrý pigment vlastně neexistuje. Výsledná modrá barva vzniká změnou hladiny kyselosti nebo se mísí s již existujícími pigmenty. Všechno dění v přírodě je řízeno z nějakého důvodu. Spousta druhů rostlin si tento odstín vyvinula právě kvůli tomu, aby přilákala opylující hmyz. A právě modrá je pro ně nejlépe rozpoznatelná. Proces jejího vytváření však není jednoduchý, proto nejsou květiny v modré barvě tolik rozšířené.
Spousta zahrádkářů nadšeně podporuje včely, a to jak pro jejich lahodný med, tak i proto, že hrají zásadní roli jako opylovači. Pokud si chcete zajistit, že budou do vaší zahrady směřovat, poskytněte jim lákadlo v podobě hojně vysazených modrých květin. Včely jsou „věrné květu“ nebo „stálé květu“, jelikož se učí složitosti prašníků nebo nektarů a následně pracují na jednom typu květu, dokud není jeho pyl nebo nektar vyčerpaný.
Květiny, které včely přitahují
Hyacint hroznový
Tento hyacint, jak je patrné, voní po hroznech. Jeho kobaltově modré květny jsou lemovány bílou barvou. Hyacinty většinou dosahují výšky šest až osm palců. Jsou také vynikajícím raným zdrojem nektaru a bílého pylu pro včely medonosné. Kvetou současně s pomněnkami a dobře se k sobě párují.
Pomněnka
Pomněnka je dobrým zdrojem nektaru a vykazuje zajímavou reprodukční strategii. Když jsou drobná kvítka opylena, dužnatý žlutý prstenec uprostřed, který funguje jako původce nektaru, ztratí svůj žlutý pigment a zbělá. To je signál pro včely, že se nektar již neprodukuje.
Chrpa modrá
Chrpy jsou dobrým zdrojem nektaru a pylu pro včely. Rostliny se pyšní střapatými modrými květy na dvoustopých stoncích. Jejich opakované kvetení lze podpořit odumřelými květy. Snadno se šíří oddenky a vlastními semeny.
Šalvěj luční
Šalvěj je velkým lákadlem pro včely. V zahrádce se krásně kombinuje s kosatcem, pivoňkou, lupinou, mátou a dalšími trvalkami. Šalvěj luční preferuje dobře propustnou půdu a přímé sluneční světlo.
Brutnák lékařský
Brutnák lékařský byl již od středověku zásadní rostlinou pěstovanou v bylinných zahrádkách. Mniši jej vysazovali pro jeho široké využití v léčitelství. Brutnák se velmi snadno pěstuje od semene. Je ideální pro zeleninovou nebo bylinkovou zahrádku.
Čekanka obecná
Včely svými nebesky modrými květy přitahuje čekanka. Tyto květy jsou plné bílého pylu. Dorůstá do čtyř až pěti stop a preferuje suchou půdu.
Levandule
Levandule nabízí nespočet druhů. Její silná aromatická vůně a atraktivní fialové květy z ní dělají rostlinu přátelskou ke včelám. Levanduli lze pěstovat uvnitř i venku, a to i v chudých a suchých typech půdy.
Rozmarýn
Rozmarýn je celoročně odolná rostlina, která přitahuje různé včely, včetně včel medonosných. Je odolný vůči suchu a líbí se mu na slunném parapetu, verandě nebo balkonu.
Pažitka
Fialové květenství je pro včely skvělým lákadlem. Rané jarní květy jsou bohaté na pyl a nektar. Přitahují především včely, které se na jaře probouzejí z dormance. Pažitku lze pěstovat venku nebo v květináčích a okenních truhlících.
Autorský článek, další zdroj: beeculture.com, gardengatemagazine.com, stoplusjednicka.cz