Jak si poradit snadno se sněhovou nadílkou

 Zahrada 
02. ledna 2017 19:32 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Zimní úklid sněhu. Shutterstock
Ono to tak venku ještě nevypadá, ale dřív nebo později určitě nasněží. Potom už bude pozdě vyrazit na nákup hrabla nebo sněhové frézy. Už víte, čím si letos práci usnadníte?

Pro boj se sněhem se můžete vybavit základními nezbytnými nástroji, ale také špičkovou technikou. Záleží na tom, jak často a v jakém množství sníh uklízíte a samozřejmě i na tom, kolik peněz chcete do každoročního souboje s bílou nadílkou investovat.

Pořádné hrablo

Vyplatí se investovat do kvalitního nářadí, které práci ulehčí a vydrží po několik zimních období. Velice důležitá je správná výška násady, použitý lehký, ale odolný materiál a správný pracovní úhel. Jedině tak vás po úklidu sněhu nebudou bolet záda.
Rozhodně byste měli mít speciální lopatu na sníh – má hliníkový břit, který jí ochrání před prasknutím při odstraňování ledu či udusaného sněhu. Kromě lopaty můžete použít některý typ hrabla. Bývají lehká, plastová či hliníková. Pokud sníh přimrzne nebo ztvrdne oceníte škrabku.

Jak vybírat sněhovou frézu

Frézy existují v elektrické či benzinové variantě. Kritériem pro výběr pohonu je tak předpokládané množství odklízeného sněhu. Na méně sněhu, který budete odklízet především čerstvý, postačí fréza elektrická. Na větší množství a pravidelný úklid zmrzlého sněhu doporučují prodejci raději benzínovou. S benzínovým motorem sněžná fréza dokáže udržet vysoký výkon a otáčky i v náročných podmínkách.

Benzínové frézy se prodávají jednostupňové a dvoustupňové. Jednostupňové se hodí na odklízení čerstvě napadaného sněhu například z chodníků. Pro ušlapaný sníh však vhodné nejsou, protože ho jejich gumový šnek nedokáže odkrojit. Výhodou je však jejich malá hmotnost a snadná ovladatelnost. Dvoustupňové frézy jsou vybaveny pilovitým šnekem, který odstraní i uježděný, mokrý či přemrzlý sníh. Navíc jsou schopné pracovat na všech typech povrchů – zpevněných i nezpevněných.
Na trhu si můžete vybrat z poměrně velkého množství sněhových fréz všech typů. Upřednostněte tedy poměr ceny a výkonu podle vašich potřeb a ověřte si dostupnost záručního a pozáručního servisu i možnost dokoupení dalšího příslušenství.

Tipy a triky pro snadné odklízení sněhu

Když se na úklid sněhu dobře připravíte, můžete si práci značně ulehčit a třeba zjistíte, že to není tak nepříjemná činnost, jak jste si doposud mysleli. Abyste se co nejméně nadřeli, nepodceňte zejména správné vybavení a vhodné načasování, záležet si dejte také na správném držení těla při práci.

Nejlepší je pustit se do odklízení sněhu, dokud je čerstvý. Ten je totiž mnohem lehčí a měkčí než sníh starý několik dní. Starší sníh navíc často nepatrně roztaje, znovu umrzne a vzniknou z něj pevné a těžké kusy.

Zvláště pro netrénovaného člověka může být manuální úklid sněhu velkou svalovou zátěží, i z tohoto důvodu je rozhodující vybavit se na tuto práci vhodnými nástroji. Používejte pouze takové, které odpovídají vaší tělesné konstrukci, abyste co nejméně namáhali svá záda nepřirozeným ohýbáním. S tím souvisí další praktická rada, týkající se správného držení těla.

Při práci se vždy mírně pokrčte v kolenou, nikdy ne v pase, a držte rovně záda. Zvedejte váhu nohama, nikoli trupem. Na lopatu si nabírejte vždy spíše menší množství sněhu a nesnažte se ho do větších vzdálenosti odhazovat, ale spíše odnášet. Pokud byste drželi lopatu s nabraným sněhem příliš dlouho v rukou, zbytečně byste si zatěžovali páteř.

V boji s kluzkými zasněženými povrchy si můžete vypomoci i posypovým materiálem.

Víc už toho není

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?