Slimáci jsou noční můrou zahrádkářů! Poradíme vám, jak je zlikvidovat

Slimák se považuje především za škůdce a je noční můrou všech, kteří mají zahrádku.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
15. května 2017 07:52 / Shutterstock
  89   14
Slizké, nehezké zvířátko, které ničí s láskou vypěstovaný salát? Ano, řeč je o invazi slimáků. Zbavit se jich není zrovna jednoduché, vyzkoušejte naše rady a tipy. Úspěchem v tomto nerovném boji je, když se vám jejich počet podaří snížit alespoň na polovinu.

Nejlépe se slimákům daří ve vlhku a dešti. Milují temné stinné prostředí a teploty kolem 13 až 18 °C. Během dne jich většinou moc neuvidíte, protože aktivní jsou převážně v noci. Tehdy vylézají ze svých úkrytů a spasou, na co přijdou. Největší nájezd na zahrady pořádají slimáci večer po dešti. Ven z úkrytů je láká vlhko, teplo a tma.

Nekonečný boj se slimáky! Máme pro vás několik tipů, jak na ně:

Sesbírejte je

Nejjednodušší způsob, jak slimáky dostat ze záhonů, je ruční sběr. Vypravit se na ně však musíte v nočních hodinách, kdy opouštějí úkryty, Stále živé je v nádobě odneste někam daleko a doufejte, že se nevrátí. Když je však vysypete hned za plot, máte je za chvíli zpět.

Sesbírané slimáky posolte

Když už jste si dali tu práci a všechny otravné plže sesbírali, posolte je! Tento postup je hodně drastický, ale máte u něj 100% jistotu. Buďte nemilosrdní a slimáky posypejte kuchyňskou solí. Tělo slimáka se po kontaktu s chloridem sodným rozpadá. Ale POZOR! Solí zničíte i půdu, proto slimáky opravdu nesolte přímo na zahradě, ale nejprve je sesbírejte do kyblíku se solí a nebo do vody s rozpuštěnou solí.

Vsaďte na bylinky

Na okraje záhonů vysaďte rostliny, které plže odpuzují. Určitě jim nechutná hořčice, řeřicha zahradní, šalvěj, tymián, kerblík, levandule, kopr, měsíček, kostival, pelyněk, hortenzie a okrasné traviny.

Slimáky zabije káva

Kolem záhonku utvořte deseticentimetrový pruh z pilin a ty polijte klasickou tureckou kávou s lógrem. Stejnou službu udělá i kofeinový nápoj či rozpustná káva. Tato bariéra slimáky spolehlivě zapudí. Vyzkoušet můžete i postřik. Kofein (rostlinný alkaloid) na ně působí jako smrtelný nervový jed.

Utopit!

Plži neodolají zlatavému moku nastraženému třeba v kelímku od jogurtu a v tekutině se utopí. Jednou za tři dny pak kelímek vylijte a pivo doplňte. Místo piva můžete do země zapustit roztok vody a kvasnic.

Vločková bomba

Posypte záhonky ovesnými vločkami. Plži si na nich pochutnají. V jejich organismu se však spojí s vodou, nabobtnají a strávníci nakonec doslova "explodují". 

Chemie

Velmi dobré výsledky v boji proti slimákům mají samozřejmě i nejrůznější chemické prostředky a lapače. Například granule na bázi fosforečnanu železitého, který se běžně vyskytuje v přírodě. Není nebezpečný pro domácí zvířata a slimáky bezpečně hubí.

Otravte je

Tuhý podpalovač nebo suchý líh rozmělněte na prášek a rozházejte ho na prkna nebo dlaždice. Slimáci ho sní a pojdou. Obsahuje totiž metaldehyd, který působí na jejich nervovou soustavu.

Zašlápněte je

Slimáci buď podlehnou agresivní soli nebo ostří srpu či lopatce. A když není po ruce ani jedno, je na řadě nehumánní zašlápnutí. Ne každý ale dokáže slimáka zašlápnout. Bohužel pokud nezabijete vy je, sežerou oni celou vaši úrodu!

A jak řešíte nekonečný boj se slimáky vy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.

Ema Maxová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zažijte Ameriku úplně jinak. Navštivte neokoukanou zemi s čarokrásnou a divokou přírodou

Věda & Vesmír

Budoucnost lidstva? Šéf Amazonu o ní má jasno

Bydlení

Barva ložního povlečení může ovlivnit víc, než si možná myslíte

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu