Jak pěstovat rychle rostoucí paulovnie
Paulovnie plstnatá se u nás donedávna pěstovala pouze výjimečně, jako okrasný strom. Vyniká velkými listy a na jaře se ještě pře jejich vyrašením oděje do oblaku modrých květů. Roste poměrně rychle a v domovské Asii je její dřevo oblíbeným stavebník materiálem, vyrábějí se z něj rovněž hudební nástroje. Díky rychlosti růstu paulovnie, který zajišťují velké listy a efektivní způsob fotosyntézy, vzrůstá zájem o její možné energetické využití. Rychlostí růstu skutečně předčí i japonské topoly, ovšem lze ji pěstovat v lignikultuře, nikoli v opakovaně sklízené výmladkové plantáži. Větve sice mají schopnost obrazit z kořenů například po požáru znovu, ale matečnici vytvářející další a další větvě neutvoří.
Paulovnie dorůstají výšky 10 - 15 m, kvetou v měsících květnu a červnu velkými nafialovělými květy. Jejich barva může být od téměř bílé přes růžovou po sytě modrofialovou a navíc překrásně voní.
Teprve po odkvětu rostlina nasadí velké, sytě zelené listy. I ty jsou velmi dekorativní, jednak svým vzhledem, druhak svou velikostí. Mohou totiž dosahovat 30 - 50 cm.
Optimální podmínky pro pěstování
Teplota a nadmořská výška
Vývoj rostlin začíná na jaře (optimální teplota půdy 13°C až 15°C), optimální teplota pro růst 20°C až 30°C. Jinak tolerují teploty -20°C až +40°C.
Optimální nadmořská výška 700 – 800 m.
Půda
Paulovnie jsou velmi přizpůsobivé, a proto dobře rostou na mnoha typech půd. Nejvhodnější jsou lehké, dobře odvodněné, písčité půdy (pH 5 až 8,9).
Nevhodné jsou půdy silně jílovité, podmočené, půdy se skalnatým podložím a půdy zasolené nad 1 % zasolení.
Voda
Rostliny jsou citlivé na nedostatek vody zvláště v počátečním období vývoje. Pro první měsíce na plantáži je pro optimální vývoj mladých rostlin potřebné dodat 20 litrů vody týdně nejlépe ve dvou dávkách. V této zálivce zároveň dodávejte rostlině potřebné živiny (hnojivo).
Pokud je měsíční úhrn srážek pod 50 mm, je nutné zavlažování, nedostatek vody zpomaluje růst, což je nežádoucí zvláště u rostlin pěstovaných pro produkci biomasy.
Vítr
Plantáže je vhodné zakládat v místech bez silných větrů (rychlost větru do 28 km/ hod), pokud vítr dosahuje rychlosti nad 45 km/hod, je zde založení plantáže nevhodné.
Výběr místa pro založení plantáže paulovnií:
- kontrolujte půdní typ
- kontrolujte sklon plantáže - mladé rostliny lépe prospívají na vodorovných nebo k jihu se svažujících plochách
- připravte optimální půdu (orba, vláčení, likvidace plevele aj. rostlin, hnojení)
- kontrolujte dostatek vláhy, případně zavlažujte
Výsadba paulovnií
- pro produkci dřeva - v trojsponu, rozestup v řadě 4, příp. 5 m, rozestup řad 4 nebo 5 m (t.j. 500 až 600 stromů na 1 ha)
- pro sklizeň biomasy - výsadba velmi hustá, záleží na tom, jakou mechanizací se bude sklízet a zpracovávat (cca 3500 až 10 000 rostlin na 1 ha)