Kvetou vám cukety, ale plody nikde? Několik rad, jak na bohatou úrodu

Velké a šťavnaté plody jsou cílem každého zahrádkáře.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zahrada 
08. července 2017 13:56 / Shutterstock
  64   13
Možná jste si zasadili cukety, ale zdá se vám, že moc nerostou. Možná kvetou, ale plody nikde. Máme několik dobrých rad, které můžou vaši úrodu zachránit.

Cuketa je vynikající plodina plná vody i minerálních látek. Skvěle se hodí do kuchyně a má mnoho užitečných vlastností pro hubnutí i pro lidi nemocné. Není divu, že si ji mnozí sázíme na zahrádku. Čím to, že se pěstování nedaří?

Důvod může být docela prostý. Protože cuketa vytváří mnoho listové a plodové hmoty, potřebuje hodně vláhy, tepla a živin. Nejčastější problém proto je, že nám některá ze složek chybí.

Teplo

Léto je v plném proudu, takže nedostatek tepla nehrozí. Možná ale právě vaše cukety prošly na jaře mrazem a to zpomalilo jejich růst. Každopádně příště nevysévejte cukety, pokud hrozí přízemní mrazíky. Jinak i pozdě vysazená cuketa se ještě nastartuje. Navíc některé odrůdy začínají plodit až po devadesáti dnech. Problém tak může nastat hlavně, pokud začne rychle chladný podzim.

Živiny

Nejdůležitější pro cukety jsou živiny. Záhony se mají na podzim zásobit hnojem. To není v možnostech každého zahrádkáře. Na jaře se proto nejčastěji dodává kompost. Ale ani to není všechno. Důležité je pravidelné hnojení tekutým hnojivem. V období květu a plodů pak hnojivem vhodným pro vytváření plodů. Naředíte do konve podle návodu a zalijete každý týden. Uvidíte, jak začnou cukety růst a jak se začne vytvářet množství plodů. Podobné to je i s dýněmi. Tato drobná starost za výsledek opravdu stojí.

Zálivka

Pokud chcete maximalizovat úrodu a nechcete, aby vaše cukety byly malé a zatvrdlé, pak se snažte zalévat pravidelně a hojně. Nemusíte polévat celý záhon, ale snažte se dodat vláhu přímo ke kořenům rostliny. Plody budou křehčí a rychleji porostou.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Věda & Vesmír

Hubbleův teleskop zase funguje. Vesmír sleduje už 31 let

Bydlení

Jak ochránit zahradu před vodou a bahnem. Máme dobré tipy

Zavřít reklamu