Druhy příček, jejich výhody a nevýhody

Stěny a příčky systému suché výstavby jsou rychlým a efektivním řešením dispozice vnitřního prostoru.
 Dům 
23. srpna 2017 10:49 / Shutterstock
  0   0
Příčky jsou svislé nenosné stěny, dodatečně vestavěné do hrubé stavby, vystavené pouze vlivům vnitřního prostředí. Rozdělují prostor uvnitř budovy na jednotlivé, účelově vymezené místnosti v bytové, občanské, průmyslové i zemědělské výstavbě. Funkcí příček je vytvořit takové prostory, aby jejich velikost, optimální návaznost i provozní kvalita umožňovaly racionální provoz.

Volba nové příčky se odvíjí od několika kritérií a požadavků. Stavíme-li nový dům měl by materiál příčky odpovídat celkovému stavebnímu systému. Pro dům z cihelných tvárnic, zvolíme tedy příčky z téhož materiálu, popř. příčky sádrokartonové či montované dřevěné. Do domu, který má nosné stěny z monolitického betonu, použijeme příčky betonové, plynosilikátové nebo montované.

Jiná situace nastává při rekonstrukci. Tam dáváme přednost příčkám lehkým (např. pórobetonové/ply­nosilikátové tvárnice, montované sádrokartonové příčky), které zbytečně nezatěžují stávající stropní konstrukce.

Dalším důležitým kritériem výběru je únosnost dané příčky. Do příček cihelných, pórobetonových a betonových není problém uchytit těžké police s knihami, kuchyňskou linku, či na ně zavěsit umyvadlo. U sádrokartonu a jiných montovaných materiálů už musíme daný problém vyřešit posílením jejich konstrukce. 

Příčky z pórobetonu

Jako lehké příčky se používají pórobetonové tvárnice (tl. 75, 100, 125, 150 mm), které se nedoporučují kombinovat s jinými materiály (ani při rekonstrukcích). Hlavním důvodem je vysychání tvárnic během své životnosti, tak by mohlo dojít k odtrhnutí nebo popraskání omítky.

Příčky ze sádrokartonu

Další velice využívané jsou sádrokartonové příčky. Principem je zhotovení nosné kostryz hliníkových profilů šířky 50, 70 mm a opláštění z obou stran deskami ze sádrokartonu (tl. 12,5 a 15 mm). Volný prostor se vyplňuje teplenou a zvukovou izolací. Výhoda je v rychlé a snadné montáži, popř. demontáži, a může se prakticky stavět kdykoliv a na jakémkoliv podkladě (dřevěné parkety, betonová podlaha aj.). Nevýhodou těchto konstrukcí je nemožnost zavěšování předmětů, zejména těžkých, a nutnost zvukové izolace (pro dřevostavby se používají jedině sádrokartonové příčky).

Příčky z keramiky

Potřebujeme-li zajistit, aby se domem nešířil hluk, musíme použít těžké příčky. Své uplatnění zde nalézají keramické tvárnice. Kombinace s jinými materiály se také nedoporučuje kvůli možným deformacím, jako u pórobetonových tvárnic. Příčkovky mají velmi dobrou zvukovou, ale i tepelně izolační schopnost a používají se pro rozdělení vytápěných a nevytápěných prostor.

Příčky z betonu

Pro dokonalou neprůzvučnost se používají betonové příčky. Příčka velmi zatěžuje nosné konstrukce a schopnost spolupůsobení je minimální, proto se raději volí jako nosná příčka.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejkrásnější pláže Karibiku: Podívejte se na místa, kde byla příroda více než štědrá

Věda & Vesmír

Vědci odhalili gigantické prohlubně v Jupiteru. Některé z nich mají hloubku až 130 tisíc kilometrů

Bydlení

Pořizujete si elektrický zubní kartáček? Poradíme, která kritéria jsou nejdůležitější

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu