Rychle a bez modřin na palci vám práci s přitloukáním zařídí sponkovačka

Tato elektrická sponkovačka - hřebíkovačka zvládne 20 úderů za minutu, ušetří vám hodně času i námahy.
 Dílna 
24. ledna 2015 12:00 / Extol
  0   0
Sponkovačku neboli sešívačku znáte nejspíš jako kancelářskou pomůcku na pevné spojení papírů drátkem. Dnes se ale stále častěji používá takové spojení jak při domácím kutění tak na stavbách, záleží jen na velikosti a výkonu tohoto praktického nářadí.

Zatímco na starém čalouněném nábytku je látka přichycena ke dřevu stovkami malinkých hřebíčků, dnes na to jednoduše použijete sponkovačku. Cvak, cvak, cvak – a je hotovo.

Jiným typem sponek můžete přichytit třeba kabeláž ke stěně, jiným zase spojíte latě při výrobě rámů, sešijete kartonovou krabici rychle upevníte krycí plachtu. Princip je ale pořád stejný – kovová sponka ve tvaru U je vystřelena ze sponkovačky a protinárazem se uzavře, takže vytvoří pevný spoj, nebo zajede při přichycení třeba látky ke dřevu hluboko do dřeva a tam drží jako hřebíček.

Je tedy jasné, že sponky na různé šešití musí být různě silné a různě dlouhé. Některé sponkovačky mají nastavitelné vystřelování na dva i více typy sponek.

Ruční sponkovačky se hodí k sešití papíru, kartonu, fólií v malém. Pokud potřebujete sponek nastřílet hodně, určitě se vyplatí elektrická sponkovačka. Může být kabelová nebo akumulátorová na dobíjení. Tlak, který vyvine, postačí pro spojování tenkých materiálů a měkkého dřeva.

Na stavbách se pak používají sponkovačky pneumatické, které vyvinou skutečně velký tlak a je možno je využít na spojování sádrokartonových desek, přistřelování dřevěných palubek nebo při pokládce podlahových krytin.

Existují i kombinace sponkovačka – hřebíkovačka, které umí vystřelovat také hřebíčky, na hobby úrovni je to velmi dobrá pomůcka třeba pro toho, kdo doma truhlaří.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi berou útokem malebný ostrůvek

Věda & Vesmír

Děsivý hned po narození. Embrya megalodonů se vzájemně požírala už v lůně

Bydlení

Připravte zahradnické nářadí na novou sezonu. Rzi se lze zbavit snadněji, než si myslíte

Zavřít reklamu