Rychle a bez modřin na palci vám práci s přitloukáním zařídí sponkovačka
Dílna
24. ledna 2015 12:00
/
redakce
📷
1 fotografie v galerii
Tato elektrická sponkovačka - hřebíkovačka zvládne 20 úderů za minutu, ušetří vám hodně času i námahy. / Extol
Nejnovější
Zatímco na starém čalouněném nábytku je látka přichycena ke dřevu stovkami malinkých hřebíčků, dnes na to jednoduše použijete sponkovačku. Cvak, cvak, cvak – a je hotovo.
Jiným typem sponek můžete přichytit třeba kabeláž ke stěně, jiným zase spojíte latě při výrobě rámů, sešijete kartonovou krabici rychle upevníte krycí plachtu. Princip je ale pořád stejný – kovová sponka ve tvaru U je vystřelena ze sponkovačky a protinárazem se uzavře, takže vytvoří pevný spoj, nebo zajede při přichycení třeba látky ke dřevu hluboko do dřeva a tam drží jako hřebíček.
Je tedy jasné, že sponky na různé šešití musí být různě silné a různě dlouhé. Některé sponkovačky mají nastavitelné vystřelování na dva i více typy sponek.
Ruční sponkovačky se hodí k sešití papíru, kartonu, fólií v malém. Pokud potřebujete sponek nastřílet hodně, určitě se vyplatí elektrická sponkovačka. Může být kabelová nebo akumulátorová na dobíjení. Tlak, který vyvine, postačí pro spojování tenkých materiálů a měkkého dřeva.
Na stavbách se pak používají sponkovačky pneumatické, které vyvinou skutečně velký tlak a je možno je využít na spojování sádrokartonových desek, přistřelování dřevěných palubek nebo při pokládce podlahových krytin.
Existují i kombinace sponkovačka – hřebíkovačka, které umí vystřelovat také hřebíčky, na hobby úrovni je to velmi dobrá pomůcka třeba pro toho, kdo doma truhlaří.
Kam dál?