Proč nikdy nedávat štědrovečerní menu psovi?

 Mazlíčci 
17. prosince 2017 09:27 / Kateřina Kofroňová
  0   0
📷
3 fotografie v galerii
Většina vánočních pochutin není pro psa vhodná Shutterstock
Berete psa jako člena rodiny, a tak si říkáte, že mu na Štědrý večer uděláte radost a do misky mu hodíte z vašeho menu od všeho trochu? Tím mu však rozhodně nepřilepšíte. Místo rozbalování dárků pak můžete trávit večer na veterinární pohotovosti.

Jestliže patříte mezi ty, kteří čas od času dají psu vylízat talíř, nebo mu od stolu věnují své poslední sousto, na Štědrý večer to raději nedělejte. Pojďme si společně projít typické menu, které 24. prosince najdeme na stole většiny rodin u nás.

Kapr a smažený řízek

Někdo nedá dopustit na granule, jiný krmí syrovou stravou a ten další svému psu vaří. Každý druh stravy má své pro a proti, ale vždy se jedná o stravu pro psa vhodnou. Samozřejmě pokud dodržujete základní pravidla. Právě ta jsou u smaženého kapra a řízku zcela porušena. Přepálený tuk, na kterém se maso smaží, je pro psy naprosto nevhodnou potravinou. Smažené potraviny mohou psu způsobit nejen nevolnosti, ale v nejhorším případě i zánět slinivky.

Jak rybí, tak vepřové (či kuřecí) maso při přípravě jistě solíte. Ani sůl není pro psa vhodnou potravinou. Ve větším množství vyvolává problémy s ledvinami a způsobuje nadměrné pití vody. To může u velkých plemen způsobit nadýmání a následně torzi žaludku, která se může psu stát osudnou. O možnosti pozření a zaseknutí rybí (navíc vařené!) kosti snad není potřeba mluvit.

Bramborový salát

Hlavní složku salátu, tedy brambory, zvířata obecně špatně tráví a mohou u nich vést ke střevním potížím. Nejde sice o smrtelně nebezpečnou potravinu, ale určitě nechcete při rozbalování dárků běhat se psem co deset minut ven, aby si ulevil. V kombinaci s majonézou může salát některým psům vyloženě hnout žlučí. To by byl pro něj opravdu pěký dárek. Jaké dárky naopak psy potěší, se podívejte zde.

Rybí polévka

Polévka ze zeleniny a ryb je další klasikou, která nesmí chybět na štědrovečerní tabuli. Při její přípravě je důležité dbát na to, aby v ní nezbyla ani ta nejmenší kůstka, která by mohla u večeře způsobit pěknou neplechu. I přesto se někdy stane, že se tam jedna či dvě zatoulají. Proto psu polévku raději nenabízejte.

Houbový Kuba

Jihočeská klasika obsahuje houby, které mohou u psa vyvolat širokou škálu potíží. Nejlépe z toho váš pes vyvázne s bolestmi břicha, ale způsobit mu mohou i silné slinění, poškození jater či ledvin, zvracení, průjem, křeče, bezvědomí a přinejhorším i smrt. 

Vánočka a cukroví

Stejně jako ostatní sladkosti a cukrovinky obsahuje i vánoční pečivo látku xylitol, což je přirozený cukrový alkohol. U psů výrazně zvyšuje hladinu inzulinu, čímž může způsobit pokles hladiny cukru v krvi, což psa přímo ohrožuje na životě. Příznaky se projeví zhruba po půl hodině, kdy si všimnete, že je váš pes najednou zesláblý, ztrácí koordinační schopnosti a začne mít křeče. Látka navíc poškozuje játra.

Jestliže chcete psu udělat na Štědrý večer radost, uvařte mu raději kus libového masa a upečte mu speciální "cukroví" přímo pro něj.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu