Bojovnice pestrá je nenáročná akvarijní ryba, o kterou zvládne pečovat i začátečník

Betta je zajímavá rybka s krásně zbarvenými ploutvemi
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
16. prosince 2017 07:55 / Shutterstock
  0   0
Rádi byste své ratolesti pořídili akvarijní rybičku, ale nechcete její péči věnovat příliš mnoho času? Zkuste Bojovnici pestrou! Je to aktivní, zajímavá rybička, která má atraktivně zbarvené a tvarované ploutve.

Bojovnice pestrá nebo-li betta bojovnice pochází z Asie, kde žije v bažinách a močálech dnešních rýžových plantáží. Do České republiky se většinou dováží z thajských pěstíren. Bojovnice dorůstá zhruba do délky šest centimetrů a dožívá se až tří let.

Samci jsou oproti samicím mohutnější, mají delší a pestřeji zbarvené ploutve. Snad jedinou nevýhodou chovu bojovnic je to, že jsou silně agresivní vůči jedincům stejného druhu. Samci se díky této vlastnosti v Asii dokonce využívají na rybí zápasy. Takový duel většinou končí smrtí nejméně jednoho z bojovníků.

Soužití bojovnic připomíná italské manželství

Samec bojovnice tak musí být v akváriu rozhodně jen jeden. Můžete mu ale dopřát společnost několika samiček. Chovatelé totiž doporučují, že byste jich měli pořídit více, neboť jednu by samec napadal a nakonec uštval. Za ideální se považují nejméně tři samičky na jednoho samce.

Tolika rybám ale musíte poskytnout dostatečný životní prostor s množstvím úkrytů. I samice se totiž vzájemně napadají. Chovat samozřejmě můžete i jednu rybu, pro ně se prodávají malá akvária o objemu jeden až dva litry vody. Obecně se ale udává, že jedna ryba by měla mít k dispozici alespoň deset litrů vody. Akvárium by ale rozhodně nemělo být kulaté, ryba se v něm totiž špatně orientuje. O výběru akvária jsme psali zde.

Bojovnice nevyžaduje každodenní péči

Bojovnice dýchá kyslík na hladině vody, nepotřebuje tak v akváriu zařízení na obměnu vzduchu. Musíte ho koupit jen tehdy, pokud bojovnici chováte s jinými druhy akvarijních rybiček. S některými se totiž snese, třeba s čichavci, neonkami nebo pancéřníčky. Ideální teplota pro chov bojovnic je 24 až 27 stupňů Celsia. Do akvária byste proto měli dát topné tělísko a teploměr pro kontrolu teploty.

Bojovnice v přírodě žije ve stojaté vodě. Vodu v akváriu byste jí měli čistit ideálně jednou týdně. Odkalí se a odebere se třetina vody, kterou nahradíte několik hodin odstátou vodou. Pokud se bojovnice necítí v akváriu dobře, je nemocná nebo má chladnou vodu, barva z jejího těla vybledne.V akváriu by neměly chybět živé rostliny ani přírodní dekorace a úkryty.

Ani krmení není žádná věda. Bojovnice je všežravec a zakoupíte-li pro ni speciální krmiva - vločková, granulovaná nebo třeba sušené komáří larvy, bude to úplně ideální.

Jan Novák | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu