Jak snadno vyčistit knoflíky u trouby od špíny a mastnoty

 Dům 
18. ledna 2018 12:53 / Marie Popelková
  16
📷
3 fotografie v galerii
Udržovat knoflíky u trouby nebo sporáku v čistotě není nijak složité Internet
Pokud máte troubu, kterou ovládáte pomocí otočných knoflíků, zřejmě i vy čas od času řešíte, jak je zbavit špíny a zaschlé mastnoty. Řešení je jednodušší, než byste si možná mysleli.

Se špínou kolem ovládacích knoflíků na troubě nebo sporáku je to podobné jako třeba se špínou za pákovou baterií. Do malých skulin se špatně dostává a práce s hadříkem nebo houbičkou na nádobí není zrovna ideální. Poradíme, jak vaše knoflíky budou za chviku zářit čistotou, a bez úmorného drhnutí. Jednoduchým trikem lze vyčistit také zanesenou pečící mřížku z trouby.

Myčka je všemocná

Záleží na typu knoflíků, ale většina jde jednoduše oddělat a zase nasadit. Pokud je to i váš případ a máte doma myčku nádobí, máte vyhráno. Knoflíky jednoduše sundejte a nechte oprat v myčce.

Než vám myčka dopere, můžete pomocí třeba zubního kartáčku pohodlně vyčistit ovládací panel trouby, tedy i místečka, která knoflíky běžně částečně překrývají.

Pozor byste měli dávat pouze tehdy, když jsou na otočných knoflících vytištěná čísla nebo stupně. Nápisy by totiž mohly při častém mytí v myčce zmizet, což by moc dobré nebylo. U mnoha typů trub a sporáků jsou ale čísla vytištěná na ovládacím panelu.

Aktivní pěna na mastnotu

Pokud je špína kolem knoflíků opravdu zažraná, můžete ji zkusit odstranit pomocí aktivní čistící pěny na mastnotu. Tento přípravek je běžně k dostání v takřka každé drogerii a koupit ho lze už do stokoruny.

Aktivní čistící pěna se navíc ve vaší domácnosti rozhodně neztratí - díky ní totiž snadno odstraníte mastnotu, špínu i saze nejen z trouby, ale také grilu, plechů, hrnců, krbového skla apod.

Amoniak nebo-li čpavek

Zaschlou špínu kolem knoflíků od trouby a sporáků lze spolehlivě vyčistit i pomocí čpavku. Ten je běžně k dostání v drogeriích nebo prodejnách s barvami a laky. Stojí obvykle do stovky.

Jde ovšem o nebezpečnou chemikálii, takže pokud se rozhodnete pro tento způsob, nezapomeňte použít k práci gumové rukavice.

Pomocí vatové tyčinky opatrně naneste chemikálii na špinavá místa a pak jen pomocí vyřazeného kartáčku na zuby vyčistěte. Nakonec vše setřete houbičkou a máte hotovo.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu