Dveře, které nepřekážejí, naopak zajistí více místa

Harmonikové dveře umožní uzavřít i širší průchod, aniž bychom pro jejich funkčnost museli obětovat spoustu prostoru v místnosti
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Dům 
14. prosince 2014 15:13 / maves.cz
  0   0
U běžných interiérových dveří musíme počítat v místnosti s prostorem, potřebným k jejich otvírání, což se nám obzvlášť v malých bytech může pořádně zajídat. Na trhu však již existují varianty, které jsou mnohem praktičtější. Většina z nich navíc splňuje ještě další požadavky. Stačí jen si vybrat.

Zajímavým řešením jsou bezfalcové, tedy bezpolodrážkové dveře, které splynou se zárubní. Jsou elegantnější, bez rušivého pohledu na závěsy neboli panty. V tomto případě zajistí jednu rovinu pro zárubeň, dveřní křídlo i zeď takzvaná zapuštěná zárubeň.

Jde vlastně o komplet, jehož součástí je kovová konstrukce, určená do stavebního otvoru. Jejich montáž je ale poměrně náročná a rozhodně bychom se do ní neměli pouštět sami.

K výběru bezfalcových dveří patří také volba správného pantu, speciální kliky se zapuštěnými rozetami či upravených zámků. Takzvané skryté dveřní panty jsou seřiditelné zpravidla až ve třech směrech a použitelné ve všech typech zárubní. Lišit se mohou nosností.

Kromě klasických otočných se občas používají kyvné dveře, lidově nazývané lítačky. Jejich závěsy dovolují otvírání na obě strany, takže do nich stačí jen lehce ťuknout loktem, bokem či nohou. Jestliže velmi trpíme nedostatkem místa, pak bude vhodnější poohlédnout se po dveřích skládacích nebo harmonikových.

Moderním řešením tohoto problému, jehož popularita stále roste, jsou posuvné dveře, které se zasouvají do zdi. I v tomto případě si můžeme vybrat z několika možností podle velikosti a řešení konkrétního interiéru.

Nejjednodušší jsou pouzdra, umožňující otvírání jednokřídlých a dvoukřídlých dveří, uložených protilehle. Stavební pouzdro je zkonstruováno jako jakási plechová kapsa, která je vestavěna do zdi. Dveřní křídlo je zavěšeno na kolejnicích, po nichž zajíždí do otvoru.

Výhodou takových dveří je nejen pěkný vzhled, ale opravdu výrazná úspora prostoru. Existují i pouzdra, do nichž se křídla zasouvají teleskopicky za sebou, nebo v nichž se dveře posouvají nezávisle na sobě. Taková jsou ideální v příliš malém prostoru, v němž potřebujeme zajistit vstup do dvou pokojů.

Kromě typů, určených k vestavění do zdi, se již vyrábějí i pouzdra na stěnu. Toto provedení se vejde do prostoru, širokého zhruba 10 až 15 centimetrů, a většinou je kryto sádrokartonem.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Bydlení

Postavte si na zahradě venkovní pec na pizzu. Není to nijak složité a všem udělá velkou radost

Zavřít reklamu