Jak vypudit krtka ze zahrady? Některé metody raději vůbec nezkoušejte

 Zahrada 
03. dubna 2018 13:28 / Jan Novák
  0
📷
4 fotografie v galerii
Účinky krtkovy honby za potravou bývají devastující Shutterstock
Krtinec, kam se podíváte. Pokud takto vypadá vaše zahrada, je čas nezvaného hosta vyhnat. Možností, jak se neúnavného hrabače zbavit, je spousta. Některé z nich jsou ale možná nebezpečnější pro vás a vaše domácí zvířata než pro krtka.

Účinky krtkovy honby za potravou bývají devastující. Krtek dokáže svý důmyslným až několik desítek metrů dlouhým systémem chodeb zlikvidovat jahodový záhon, květiny, ale také zahubit okrasné keře. Samostatnou kapitolou jsou pak podhrabaná místa, kde se snadno proboříte a zvrtnete si kotník.

Co rozhodně nezkoušejte

Mezi lidmi koluje i řada podivných metod, pomocí nichž se krtka údajně zbavíte. Patří mezi ně třeba nápad umístit do chodbičky psí exkrementy, ostříhané chlupy nebo cigaretové špačky. Brutální je nalít do několika otvorů chodbiček hadicí čpavkovou vodu a ucpat je. Jenže když budete mít v blízkosti stromy nebo keře, zahubíte i je. Stejně nebezpečné je podobně použít louh, o který si snadno poleptají čumák domácí zvířata. Pokud máte psa nebo kočku, tak je na zvážení i používání jedovatých nástrah.

Pasti a jedy jsou jenom pro otrlé

Léty prověřenou metodou je past. Vypadá jako trubička, která se dá do odhalené chodbičky. Některé druhy mají i signalizaci, podle které poznáte, jestli se zvíře chytilo. Jen pro otrlé je samostříl, tedy expanzní likvidátor. Je to past s nábojky a citlivou spouští. Zvíře je usmrceno vysokým tlakem spalných plynů, které mu roztrhnou plíce. Kromě etické roviny je potřeba myslet na to, že takhle nebezpečnou věc mohou vzít do ruky i děti, nebo lidi, kteří ji neznají.

Na krtka pozvěte i kočky od sousedů

Kočka je přirozeným nepřítelem krtka. Pokud nemáte vlastní, lákejte k sobě na zahradu kočky od sousedů. Pokud vám tyto šelmy nepomohou, můžete chytat krtka sami. Vyžaduje to však trpělivost a tiché sledování zahrady. Pak se vám třeba podaří krtka vyrýpnout a chytit do kýblu. Rychlostí totiž neoplývá. Ale pokud ho chcete ze zahrady odnést, vezměte ho hodně daleko. Krtek se totiž dokáže velmi dobře orientovat a za krátkou dobu by byl zpátky.

Funkčnost plašičů je omezená

Řada lidí sází na různé plašiče. Rozhrabe krtince, zarovná terén a vybaví zahradu plašiči vyrobenými z plastových lahví. Sází na to, že krtek je sice skoro slepý, ale sluch má dobrý. Na klapání plašičů si ale záhy zvykne. Další možností je bateriový plašič, který vydává hvízdavý zvuk a vibrace, které ale nemusí být příjemné ani vám.

Babské rady mohou přilákat myši

Zabrat může i některá z babských rad. Krtkům prý třeba nevoní uleželé syrečky. Podobný efekt je přisuzován i naříznutým stroužkům česneku, aby se uvolnily silice. Další možností je dát do chodbiček ořechy uvařené v nastrouhaném mýdle s jelenem. Poměrně osvědčené je už z dob našich babiček použití sirných knotů, hadrů napuštěných benzínem nebo naftalínem.

Někteří zahrádkáři zase nedají dopustit na listy černého bezu, které prý krtka vypudí. Všechny přípravky, pasti i plašiče ale nesmíte vzít do rukou bez rukavic, neboť krtek má velmi dobrý čich a lidský pach bezpečně pozná. Žádná z těchto babských rad ale nefunguje stoprocentně. Některé navíc mohou přilákat do chodbiček nové obyvatele - myši, které toho sežerou na zahradě ještě víc než krtek. Jak na myši jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Tech

3D tiskárny kovů jsou technologií, která vylepší vesmírné cestování

Zavřít reklamu