Obarvěte velikonoční vajíčka ekologicky

Pro získání těchto barev nepotřebujete žádnou chemii
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Ostatní 
31. března 2018 08:11 / Shutterstock
  0   0
Velikonoce jsou tu a s tím příprava barvených vajíček. I když by měly být prodávané barvy vhodné z hlediska použití v potravinářství, přece jen tušíme, že jásavé barvy nebudou stoprocentně nezávadné. Máme pár rad, jak využít tradiční staré postupy.

V dobách minulých uměli lidé obarvit vajíčka zajímavě a přitom nepotřebovali žádné chemické barvy. Stačili si s tím, co nabízí sama příroda. Snad bude dobré si některé zásady připomenout a zkusit obarvit vajíčka tak, jak to dělaly naše babičky.

Hnědá vejce

Hnědá barva je naprostou klasikou. Používají se na ni slupky od cibule a je zde výhodou, pokud máte vejce s tmavou skořápkou. Postup je jednoduchý. Na litr vody potřebujete čtyři hrnky cibulových slupek. Přidejte ocet a sůl, aby se barvy dobře stabilizovaly. Sledujte výsledný odstín a pak vyndejte a opatrně osušte.

Růžová vejce

Asi jste si všimli, že červená řepa dost barví. Proč toho nevyužít i při barvení vajec? Nakrájejte tři menší řepy na kostičky, přidejte 900 ml vody, sůl a asi dvě lžíce octa. Vložte vejce a opět vařte tak dlouho, až budou mít vaše vajíčka požadovaný odstín.

Červená vejce

Pokud chcete mít vejce spíš červená a poněkud barevně sytější, můžete použít jakékoliv červené víno. Tedy i takové, které už není vhodné na pití, nebo si kupte to nejobyčejnější krabicové. Litr nalijete do hrnce, vložíte vajíčka a vaříte.

Žlutá vajíčka

Tady se nám zase hodí koření zvané kurkuma. Je obsaženo i v kari. Tři vrchovaté lžíce kurkumy rozpusťte v 900 ml vody. Přidejte dvě lžíce octa, sůl, povařte a pak vložte vajíčka.

Zelená vejce

Zelenou barvu vajec můžeme dosáhnout pomocí špenátu nebo kopřiv. Půl kostky drceného špenátu vložte do litru vody, vařte. Sůl a ocet opět poslouží pro barevnou stabilizaci a pro vylepšení barvy tentokrát použijte i trochu kmínu.

Modrá vejce

Na přípravu této barvy budete potřebovat půl hlávky červeného zelí. Nakrouhejte ho najemno. Zalijte horkou vodou a přidejte sůl a ocet. Vajíčka budou bledě modrá.

Doporučení

Kromě hnědých vajec používejte na ostatní požadované barvy pokud možno vejce bílá. Nenechte na vajíčkách zaschnout kapky vody s barvou, vytvořily by se skvrny. Až budou vajíčka suchá, potřete je něčím mastným. Kdysi se používala kůže od slaniny, ale můžete použít i jiný tuk. Vajíčka dostanou krásný lesk a barva se tak ještě vylepší. A pokud chcete ještě vyzdobit svůj dům či byt, máme velikonoční doporučení v článku zde.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Objevte malebný ostrov v Bavorsku s pohádkovou kopií Versailles

Věda & Vesmír

Vosa čekala 100 miliónů let ukrytá v jantaru. Skrývala v sobě obrovské překvapení

Bydlení

Vlněný koberec vypadá skvěle. Špatnou údržbou jej ale můžete velmi snadno zničit

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu