Tipy, jak pečovat o dřevěné nádobí, aby sloužilo co nejdéle

Pro dlouhou životnost je potřeba správná péče
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
30. března 2018 12:35 / Shutterstock
  0   0
Dřevěná prkénka, vařečky, kvedlačky, paličky na maso, ale i misky, talíře a jiné nádobí mohou dobře sloužit dlouhé roky, je však potřeba o ně náležitě pečovat.

V první řadě zapomeňte na myčku. Dřevěné nádobí do ní rozhodně nepatří. Dlouhý pobyt v horké vodě a páře totiž může způsobit nevratné poškození povrchu od zprohýbání, zkroucení až po praskliny. Navíc tak zbavujete dřevo oleje či nátěrů, kterými je od výrobce ošetřeno. Které nádobí do myčky nepatří, jsme psali zde.

Pokud chcete, aby nádobí sloužilo dlouhé roky, dodržujte jednoduchý postup při umývání. Dřevěné příbory, misky nebo naběračky pečlivě omyjte jarem, teplou vodou a následně důkladně opláchněte. Nemáčejte je ale ve vodě příliš dlouho, aby zbytečně nádobí nenasáklo vlhkost. Na závěr vše utřete a nechte dokonale vyschnout, například pověšené na háčku. Vyhněte se snaze urychlení vysychání dřeva pokládáním na přímé zdroje tepla. Intenzivní teplo může nádobí nenávratně poškodit.

Jednou za čas je potřeba věnovat nádobí důkladnější péči. Natřete jej jedlým rostlinným olejem. Bohatě stačí pár kapek. Tím prodloužíte životnost nádobí a zároveň zamezíte pronikání bakterií z jídla do struktury dřeva.  Největší riziko hrozí při zpracování syrového masa. Z toho důvodu nepoužívejte na jakoukoliv práci se syrovým masem dřevěné nádobí.

Jak odstranit zápach?

Může se stát, že dřevěné výrobky budou zapáchat, například prkénka po krájení cibule, česneku či jiných aromatických potravinách. V boji se zápachem vám pomůže jedlá soda. Napusťte si teplou mýdlovou vodu a přidejte lžičku jedlé sody. Pár minut nechte působit a následně opláchněte vlažnou vodou. Pokud doma nemáte jedlou sodu, svůj úkol splní i citronová šťáva a sůl, kterými prkénka a další kuchyňské pomocníky pořádně vydrhnete a poté opět opláchnete.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu