Žebříček nejchytřejších psích plemen. Máte také doma čtyřnohého génia?

 Mazlíčci 
21. května 2018 11:46 / Monika Thomsonová
  18
📷
5 fotografií v galerii
Jak je na tom s inteligencí váš mazlíček?  Pixabay
Každý si myslí, že jeho pejsek je ten nejchytřejší a co víc, že je to vlastně napůl člověk. Psycholog Stanley Coren na základě rozsáhlé studie popsal inteligenci různých psích plemen. Máme pro vás top desítku.

Stanley Coren se však věnoval pouze jednomu aspektu zvířecí psychiky a tou je tzv. pracovní inteligence, tedy schopnost psa reagovat na povely udílené člověkem. Díky tomu čelí kritice z řad chovatelů psů i jejich trenérů. Jaká jsou nejoblíbenější psí plemena? Psali jsme před časem.

První tři místa obsadila border kolie, pudl a německý ovčák. Nejhůře je na tom afghánský chrt, basenji či buldok. Psycholog vycházel z dotazníkového šetření, jež vyplnilo na 199 rozhodčích, kteří posuzují poslušnost psů ve specializovaných soutěžích.

Proti této stupnici se již ozvalo několik lidí, kteří denně se psy pracují. Ti Corenovi vyčítají, že skutečná psí inteligence takto rozhodně nejde změřit. Psy, kteří nemají talent v plnění lidských povelů, nacházejí své uplatnění jinde.

První desítka psích plemen se nový příkaz se naučila za 5 opakování a uposlechla ho v 95 % případů:

1. Border kolie
2. Pudl
3. Německý ovčák
4. Zlatý retrívr
5. Dobrman
6. Šeltie
7. Labradorský retrívr
8. Papillon
9. Rotvajler
10. Australský honácký pes

Je váš pejsek mezi prvními deseti? Že není? Ale to přece vůbec nevadí. Mnohem důleřitější je, zda máte hezký vztah a je pro vás dobrým společníkem. Staráte se správně o vašeho pejska? Jak čistit anální žlázy se dočtete zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nová verze filmu Tři oříšky pro Popelku se objeví před Vánoci v kinech, i s Pavlem Trávníčkem

Styl

Konopí a imunitní systém. Čtyři způsoby jak zvládnout virovou sezónu s CBD

Tech

Pokud máte auto s pohonem kol 4x4, pak je dobré vědět, jak jej správně používat

Zavřít reklamu