Máte zasazenou rebarboru? V těchto dnech vrcholí její sklizeň

 Zahrada 
14. června 2018 13:36 / Jan Novák
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Rebarboru sklízíme od dubna do svatého Jana (24. června), poté již obsahuje příliš mnoho kyseliny šťavelové Shutterstock
Rebarbora je velmi známá a rozšířená zelenina, kterou má mnoho lidí na své zahradě. Její pěstování není vůbec složité. Víte ale, že v těchto dnech vrcholí sklizeň této rostliny?

Jak pěstovat rebarboru?

Rebarbora je vytrvalá rostlina, které vyhovuje neutrální substrát s dostatkem živin. Půda by měla být vzdušná a nepříliš vlhká a udusaná. Rebarbora vám skvěle poroste na slunečných místech, ale dařit se jí bude i v polostínu, třeba mezi stromy či keři. Pro rebarboru si vyhraďte alespoň jeden metr čtvereční.

Tato rostlina se dá pěstovat ze sazeniček i ze semínek. Na úrodu ze semínek si však počkáte několik let. Nejvíce se osvědčily sazeničky, které si můžete jednak koupit v zahradnictví, ale také je možné odebrat oddenek z mateřské rostliny. Rebarboru si tak snadno namnožíte.

Jak rebarboru zasadit?

Nejprve je potřeba vykopat jámu o hloubce asi 30 centimetrů. Na dno jámy následně nasypeme zeminu smíchanou s kompostem nebo kravským hnojem. Sazenici zasadíme tak, aby její pupeny nebyly hlouběji než pět centimetrů pod povrchem půdy. Důkladně ji přimáčkneme do země a zalijeme.

Rebarboru pravidelně zaléváme nejlépe odstátou dešťovou vodou a přihnojujeme kompostem a hnojivy obsahujícími draslík. Jednou za tři roky je vhodné půdu provápnit.

Ideální je sklidit do svatého Jana

Rebarboru sklízíme v období od dubna do svatého Jana (24. června), poté již obsahuje příliš velké množství kyseliny šťavelové. Řapíky z rostliny vylamujeme těsně nad zemí. Pokud rebarbora začne kvést v době sklizně, květy opatrně odstraňujeme.

Tipy

  • Jestliže nemáte zahradu, rebarboru můžete pěstovat i na balkoně v dostatečně velkém květináči.
  • Vhodné období k sázení, přesazování a množení je v březnu a dubnu, další vhodná doba je pak od konce srpna do poloviny září.
  • Při sázení na podzim je vhodné rostlinu chránit před mrazy mulčováním. Starší rostlinu před zimou ostříháme u země a nadkryjeme kompostem.
  • Z jedné rostliny se dá sklízet až jedna třetina řapíků každé dva týdny. O další zajímavé rostlině na zahradu jsme psali zde.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Památka zesnulých nebo Halloween? Jak se slaví svátek mrtvých napříč světem

Tech

Auta sbírají o svých uživatelích spoustu dat. Některé státy na to už reagují

Zavřít reklamu