Mramorujte. Udělejte si třeba nové stínítko na lampu

Vyrobte si stínítko podle vašich představ
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Dům 
26. srpna 2018 15:12 / Internet
  3   0
Přestalo se vám líbit vaše staré stínítko na lampě? Můžete si vyrobit nové zcela jednoduchou, ale zato velmi efektivní metodou. Mramorováním.

Technika mramorování nebo-li marbling je velice oblíbená. Dokonce stejně jako ubrousková metoda, o které jsme psali zde. Díky marbelingu si můžete ozdobit prakticky cokoliv ve vaší domácnosti. Od záložek, přes obaly na knihy nebo dárkové krabičky až po sklo, porcelán, keramiku, proutí a textil. Její princip spočívá v tom, že otisknete to, co jste namalovali na hladinu. Původně pochází tato technika ze Střední Asie. Její historie sahá až do 15. stolet. Odtud se rozšířila do blízkého okolí, Indie a také Turecka. V 17. století se mramorování dostalo také do Evropy, kde se stalo nejznámější technikou pro zdobení dekoračních papírů, knižních vazeb a především hran listů.

Marbling  

Není to vůbec nic těžkého. V první řadě si sežeňte tak velkou nádobu, do níž se vám bez problémů vejde stínítko tak, aby postupně sbíralo barvu. Zbytek už bude jenom na vaší fantazii.

Potřebujete

  • stínítko na lampu
  • mramorovací barvy
  • vodu
  • špejle nebo párátka
  • bezbarvý lak

Příprava barev

Do nádobky nalijte vodu a na hladinu nakapejte několik barevných kapek mramorovací barvy. Barvy opatrně zamíchejte špejlí nebo párátkem tak, abyste vytvořili na vodní hladině obrazce. Klidně můžete i barvy rozfoukat. Pokud vám někde zbylo prázdné místo, můžete je opatrně dokapat.

Válejte stínítko

Vezměte stínítko a položte jej na hladinu k jedné straně tak, abyste jej mohli valivým pohybem celé otočit po hladině a nemuseli jej přitom zvedat. Pak stínítko nechejte dobře zaschnout. Hotový výrobek můžete přestříkat bezbarvým lakem. Mramorování déle vydrží a nebude se loupat.

Rada na závěr

Máte-li na hladině barvu nebo vzor, který se vám nelíbí, odeberte jej pomocí kousku tvrdšího papíru. Barvu pak můžete znovu dokapat. A pokud je již barva hodně potrhaná a usazuje se u okrajů, raději ji vylejte a nakapejte novou.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Věda & Vesmír

Vědci mají ambiciózní plán. Jedna biologická firma se chystá pomocí nových technologií vzkřísit...

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu