Chov tohoto hlodavce získává na popularitě. S celou smečkou si užijete spoustu legrace

 Mazlíčci 
14. června 2018 16:41 / Jan Novák
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jedná se o hravá a aktivní zvířata Shutterstock
Pískomil je malý hlodavec, jehož chov stále více získává na popularitě. Chov pískomilů se stále rozšiřuje a z těchto drobných hrabošů se stávají domácí mazlíčci. Jak pískomily chovat a na co si dávat při jejich chovu pozor, vám poradí následující řádky.

Pískomil je drobný hlodavec, který v dospělosti váží okolo 100 gramů a dosahuje velikosti asi 12 centimetrů bez ocásku. Pískomil se dožívá tří až pěti let. Je to drobné zvířátko, které má silné zadní končetiny, díky nimž je zdatným skokanem. Pískomil se na zadní nohy staví často, proto je to zvířátko, které neustále panáčkuje.

Pískomilové mohou mít různá zbarvení - černé, zlatohnědé, krémové, šedé, ale také bílé. Rozlišujeme několik druhů pískomilů. Nejčastěji chované druhy u nás jsou pískomil mongolský, bledý a hedvábný.

Pískomil prospívá při pokojové teplotě

Ve volné přírodě jsou pískomilové vystaveni extrémním výkyvům počasí. V oblasti stepí a polopouští musí snášet kruté podmínky. V zajetí však nikoliv. Chovejte pískomily v pokojové teplotě. Při nízkých teplotách se mohou snadno podchladit, při vysokých teplotách naopak může snadno dojít k přehřátí jejich organismu.

Nezapomeňte, že pískomilové jsou především hraboši, kteří rádi hloubí různé nory a tunely. Vysoká podestýlka je pro ně nezbytnou nutností, tím jim uděláte největší radost. Pískomily můžete chovat v kleci nebo akváriu, klec je pro jejich chov vhodnější.

Pořiďte jim vysokou klec

Klec by měla být především dostatečně vysoká. Pískomilové dokážou velmi vysoko skákat, jsou to vynikající akrobati, kteří rádi zdolávají různé překážky. Dále klec vybavte miskou na krmivo, napáječkou pro vodu a miskou s čistícím pískem. Domeček není nutností, pískomilové se raději zahrabou do jednoho ze svých tunelů.

Pro zpestření vkládejte pískomilům do klece ruličky od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek. Uvidíte, jak si s nimi dostatečně vyhrají.

Pískomil má rád ovoce i zeleninu

Pískomily krmte sušeným krmivem, které zakoupíte ve zverimexu. Doporučená krmná dávka je pět gramů sušeného krmiva denně. Můžete vyzkoušet rovněž různé druhy ovoce, nebo větvičky z ovocného stromu. Také zeleninu mají rádi, kouskem papriky nebo rajčete jim jistě uděláte radost. Sušený banán, nesolené oříšky nebo slunečnicová semínka podávejte pískomilům spíš jako pamlsek, ne jako pevnou součást krmiva.

Ve volné přírodě žijí pískomilové ve velkých smečkách, kde je mnohem větší počet samic než samců. Celou smečku vede alfa samec. V zajetí je proto lepší, když pískomily chováte v páru nebo větších skupinách. Pískomilové nemusí být z jednoho vrhu, ale měli by být přibližně stejně staří. Nechcete-li chovat mláďata, doporučujeme zakoupit si dva stejně staré samce nebo samičky. Samičky jsou podstatně klidnější a vhodnější pro ochočení.

Uvidíte, že s pískomilí smečkou si užijete spoustu legrace. Pamatujte však, že pískomil není ještě řádně domestikovaným zvířetem. Lidé chovají pískomily v zajetí teprve pár let. Počítejte s tím, že se jedná o zvířátko, které není tak snadné ochočit jako například morče nebo potkana. Kteří hlodavci jsou nejlepší mazlíčci, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...