Zázrak jménem fimo hmota: Oživí lžičky, skleničky i hrníčky

 Dílna 
20. června 2018 16:11 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
S fimo hmotou můžete zkrášlit i čajovou soupravu Pinterest
Přemýšlíte, jak oživit vaše staré skleničky, hrníčky nebo příbory? Vyzkoušejte fimo hmotu. Tuto polymerovou látku si oblíbily děti v mateřských školách, ale i světoví designeři. Dá se s ní doslova kouzlit.

Polymerová hmota zvaná fimo si našla své příznivce havně proto, že práce s ní je velmi snadná a k vytvoření originální ozdoby nepotřebujete kromě samotné hmoty nic víc než ruce a běžnou troubu pro vytvrzení hotového výrobku. O jiných modelářských hmotách, které si můžete vyrobit sami doma, jsme psali zde.

Fimo v praxi

Zjednodušeně lze říci, že z fima buď vytvarujete samostatný objekt, nebo hmotou pokryjete jiný předmět, který vydrží vytvrzování v troubě. Modelují se panenky či umělecké skulptury, malé holčičky, co chtějí hospodařit ve vlastní kuchyňce, si z hmoty mohou vytvořit titěrné hamburgery či zákusky.

Se stejným úspěchem lze ale hmotu nanášet na víka kovových krabiček, na skleněné svícny či rukojeti lžiček. Pokud zkombinujete na skleněném svícnu klasické fimo s transparentním, vytvoříte úžasný neopakovatelný originál. Hmotu můžete nanést také na skleničku či hrníček.

Druhy hmoty

K dispozici jsou tři typy hmot. Začněte fimem classic nebo fimem soft. Pro úplné začátečníky a děti je možná vhodnější fimo soft, ale rozhodně to není podmínka. Zatímco fimo soft se hodí spíše třeba na potahování skleniček tenkou vrstvou, classic je tvrdší a vhodnější třeba pro výrobu šperků.

Poslední kategorií je fimo effect, která se od předchozích dvou liší tím, že vytváří efekty – může vypadat jako kámen, může být fluorescentní, průsvitná, třpytivá nebo v provedení metalízy.

Některé druhy fimo hmoty je nutné po vytvoření doplňku zapékat v troubě, jiným stačí, když je necháte zatvrdnout jen tak, bez pečení. Obvykle je ale nutné ji zapéct, protože jen když materiál projde teplotou 100 až 160 °C, ztuhne, přestává být tvárný a drží v požadované formě.

Jak s fimem pracovat

K fimu se chovejte jako k plastelíně a modelujte. Jen dejte pozor na prach a nečistoty - polymerové hmoty je totiž snadno přejímají.

Hrnečky

Vytvořte si nejprve ozdobu a tu pak přilepte na hrnek. Až budete s dekorací spokojeni, vložte hrnek do trouby a při teplotě 130 °C ho tam nechte asi půl hodiny.

Po vychladnutí už můžete hrneček hned používat. Jen si dejte pozor na myčku a raději myjte ozdobený hrnek jen ručně.

Lžičky

Zkrášlit můžete i rukojeti příborů, nejčastěji se technika používá u malých lžiček. Nejprve si vyberte podkladovou hmotu. Vyválejte ji na tenký plátek a omotejte kolem konce, který slouží k držení. Nemějte fimo hmotu po celé délce lžičky, nezapomeňte, že její část se bude vždy máčet v čaji nebo kávě či jiném teplém nápoji.

Pak si z dalších barev vytvořte dekoraci podle vašeho gusta. Mějte jen na paměti, že pokud budete míchat více barev dohromady, je třeba si vždy pečlivě umýt ruce, abyste hmotu neušpinili.

Jakmile dotvoříte, dejte lžičku na plech a pečte v troubě 20 až 30 minut na 110 až 130 °C (podle toho, jakou hmotu jste si k tvorbě vybrali).

Povrchové úpravy fima

Ještě před pečením můžete hmotu ozvlášnit například tím, že do ní otisknete nějakou texturu. Zajímavě například vypadá, když na plát propracovaného fima přitisknete kousek krajky a přejedete ji válečkem.

Velmi oblíbená je technika lávových kamenů. Do syrového fima zatlačte hrubozrnnou sůl a přímo s ní běžným způsobem svůj výrobek zapečte v troubě. Po vychladnutí sůl vymyjte vodou - získáte tak efekt porézní lávy.

Před pečením se fimo také často pokrývá třpytkami nebo metalickou fólií. Pokud fólii zkombinujete s fimem effect v transparentní úpravě, výsledek vypadá jako vinuté sklo s plátky stříbra či zlata.

Hotové výrobky pak lze barvit, obvykle akrylovými barvami, brousit, leštit, lakovat, a dokonce se fimo pokrývá i tenkou vrstvou křišťálové pryskyřice, aby vydrželo doslova léta.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum