I s kočkou lze cestovat. Na let letadlem se ale musíte dobře připravit

Kočky si v cestování moc nelibují, ale zvládnou ho
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
18. června 2018 15:22 / Shutterstock
  0   0
Majitelé psů poměrně běžně berou své čtyřnohé mazlíčky na dovolenou s sebou. A jak je to s kočkami? Když není zbytí, jde to. Bez ohledu na to, zda cestujete autem, vlakem nebo letadlem. Musíte se na to ale opravdu řádně připravit.

Většina koček necestuje ráda – obvykle mají silnou vazbu ke svému teritoriu a mimo něj si připadají velmi zranitelné. Radovánky jako pohyb v rodinné smečce a možnost na konci cesty prozkoumat nová místa nejsou pro průměrnou kočku ani zdaleka tak přitažlivé jako pro jejího psího příbuzného.

Pokud přesto chcete kočku vzít na cestu vlakem, autem nebo letadlem, je nutné zajistit její bezpečí a pohodlí ve vhodné přepravce, ve které zůstane v cíli cesty zavřená, přinejmenším dokud nezíská vazbu na nové teritorium. Samozřejmě se tu a tam najde kočka, která s majitelem často cestuje a v novém prostředí se nebojí ani neutíká, ale takových případů je málo a jsou vzácné.

Cestování autem

Nechat kočku v autě volně může být velmi nebezpečné – nejenže může vyrušovat řidiče a způsobit tak nehodu, mohla by také vyskočit ven otevřeným oknem, dveřmi nebo při dopravní nehodě a ztratit se.

Je třeba investovat do přepravky, která bude dostatečně silná a bude se snadno uklízet, pokud by kočka během cesty močila, kálela nebo zvracela.

Uvažte také počasí, ve kterém budete cestovat – jak aktuální, tak předpověď v cílové oblasti. Pokud vás čekají velká horka, bude se hodit košík umožňující dobré větrání. Pokud bude zima, zvolte takový, ve kterém bude teplo a zároveň také nebude bránit proudění vzduchu.

Přepravku umístěte na bezpečné místo, kdybyste potřebovali náhle zabrzdit, kde ale zároveň bude proudit vzduch, tedy například ne pod hromadu zavazadel v zadní části auta. Kočku nepřevážejte v zavazadlovém prostoru auta obzvláště u sedanů – větrání zde může být nedostatečné a kočka se může snadno přehřát. Přepravku můžete upevnit za jedno z předních sedadel nebo ji pomocí bezpečnostních pásů upoutat na sedadlo.

Mňoukání nemusí být projev stresu

Kočka může zpočátku (nebo i celou cestu) mňoukat – mluvte na ni mírným a uklidňujícím hlasem, ale rozhodně ji nepouštějte z přepravky. Její projevy vás dost možná budou přivádět k nepříčetnosti, ale není pravděpodobné, že by kočka trpěla – jen dává najevo, že se jí tam nelíbí.

Neustálý pohyb a zvuk auta kočku nakonec nejspíš uspí nebo aspoň uklidní. Kočku pravidelně kontrolujte, zvláště pokud je horko – nepodceňujte rychlý nárůst teploty uvnitř vozidla. Pamatujte na to hlavně tehdy, když uděláte přestávku na občerstvení a kočku necháte v autě. Zaparkujte vůz ve stínu a nechte okna otevřená. Pokud je dost teplo, udělejte si piknik a najezte se vedle auta – kočku v přepravce mějte u sebe nebo ji nechte v autě s otevřenými dveřmi. Úpal může zabíjet.

Jízda vlakem

Je jasné, že pokud cestujete vlakem, budete opět potřebovat bezpečnou přepravku, ze které kočka neuteče a která zároveň bude dostatečně lehká a snadno přenosná.

Vhodná bude přepravka s pevnou základnou, aby kočka svou močí nepotřísnila prostor vagónu. Přepravku vystelte savým papírem a dalším materiálem a vezměte i náhradní podestýlku. V závislosti na typu vlaku a dostupném prostoru bude zřejmě nejvhodnější převážet přepravku s kočkou na klíně. O tom, jak vlakem či autobuem cestovat se psem, jsme psali zde.

Transport letadlem

Pokud zamýšlíte cestovat s kočkou letadlem, bude třeba plánovat hodně dopředu. Nabídka leteckých společností a způsoby, jakými mohou převážet vaši kočku, mohou ovlivnit váš výběr. Většina společností neumožňuje kočkám cestovat se svými majiteli. Kočky jsou převáženy ve zvláštním oddělení, ve kterém je teplo a vhodný tlak.

Většina koček cestování zvládá, není však doporučeno takto převážet březí kočky nebo koťata mladší než tři měsíce. Ne všechny lety jsou oprávněny převážet zvířata, takže je možné, že kočka poletí v jiném letadle než vy.

Pokud je to možné, létejte s kočkou jen přímými lety, aby nebyla rozrušena přestupem a abyste se vyhnuli problémům souvisejícím s čekáním v horké nebo chladné zemi. To může mít vliv také na načasování vašeho letu. Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) doporučuje, aby přepravka byla tak velká, aby se v ní kočka byla schopna snadno postavit a otočit. Konkrétní požadavky vám sdělí jednotlivé letecké společnosti.

Příjezd na místo

V cíli cesty kočku umístěte do jednoho pokoje a ujistěte se, že je v pořádku, v pohodlí a nemůže utéct. Dejte jí vodu a něco k snědku, ačkoli možná nebude mít chuť na krmení, dokud se na novém místě trochu neusadí.

Nejméně týden kočce nedovolte vycházet ven a zajistěte, že ji v případě zatoulání bude možné identifikovat. Krmte ji v intervalech po 12 hodinách, aby kočka byla hladová a přišla za vámi pro potravu, když ji zavoláte. Postupně ji dovolujte zkoumat vzdálenější místa a s pomocí potravy zajistěte, že nepůjde příliš daleko a vrátí se na pravidelné krmení.

Jak používat přepravku

Výběr přepravky pro kočku obvykle znamená návštěvu veterinární ordinace, proto z ní pak obvykle není moc nadšená. Dopřejte kočce čas, aby si před cestou na přepravku nebo cestovní klec zvykla.

Místo jí zpříjemněte – dávejte jí tam kočičí pamlsky a připravte jí pohodlný pelíšek ze známých věcí, který pak můžete vzít s sebou na cesty. Dvířka přepravky nechávejte otevřená a kočku veďte k tomu, aby tam chodila a spala. Až dojde na skutečnou cestu, kočka bude seznámena přinejmenším se svým nejbližším okolím.

Máte-li více koček, je lepší je přepravovat ve více přepravkách, což umožní lepší proudění vzduchu, více prostoru a menší šanci na přehřátí. I nejlepší kočičí přátelé mohou být během cesty stresovaní a chovat se k sobě nezvykle a znepokojeně. Oddělené přepravky zabrání případnému zranění. Může je však uklidnit, pokud se navzájem uvidí a uslyší.

Pokud kočce během cestování bývá špatně, nekrmte ji nejméně pět hodin před zahájením cesty. Před odchodem jí dejte vodu a pokud je to možné, dávejte jí pít i během cesty. Existují misky, které lze připevnit ke kleci, takže je kočka během cesty nerozlije, a v případě zpoždění je snadné je doplňovat bez nutnosti otevírat klec.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Země není výjimečná. V oblacích prachu vytvářejících planety byly nalezeny stavební kameny pro život

Bydlení

Pokud se vaší orchideji nedaří, potřebuje změnu místa. Dodržujte určité zásady

Zavřít reklamu