Chcete vyzkoušet něco nového? Co třeba longboard?

 Ostatní 
09. srpna 2018 12:02 / Marcela Plachá
  0
📷
5 fotografií v galerii
Longboard je současnou módní záležitostí Pixabay
Longboard je delší než skateboard, má větší a měkčí kolečka, díky tomu je stabilnější a jezdec tak může zvládat větší rychlosti. Longboard je nejčastěji používán jako dopravní prostředek, ale dají se na něm dělat různé triky i sjíždět strmé velké kopce. Nabídka longboardů je velmi široká, každý má jiný tvar, použitý materiál i kolečka.

Zkoušíte rádi nové věci? Pak byste mohli doplnit svůj vozový park o longboard. Při jeho výběru je nutné zvolit správnou desku, kolečka, trucky a ložiska. Deska longboardu je vyrobena ze dřeva, nejběžněji používaný je javor a bambus. Dále se používá bříza či kombinace těchto dvou typů dřeva s laminátem. Deska je tvořena několika vrstvami, celkově může mít od 2 až do 11 vrstev.

A právě počet vrstev v kombinaci s použitým dřevem tvoří charakteristické vlastnosti každé desky a určuje tak její použití. Nejprve je však nutné si ujasnit, kde budete s longboardem jezdit.

Jízda jen ve městě

Na přesun po městě je vhodnější spíše kratší až střední longboard nebo mini-longboard (cruiser) či Penny skateboard s měkkými kolečky. Výhodné je, když má tento longboard zvednutou zadní část, tzv. „tail“. Díky zvednutému tailu, kterému se říká také „kicktail“, se při jízdě dají zvednout přední kolečka a snadněji tak překonávat nerovnosti města jako jsou patníky, díry a větší překážky. 

Na stezky a do parku

Jestli si chcete užívat jízdu na cyklostezkách, zvolte klasický pintailový longboard. Pintail je tvar desky ve tvaru ryby. Ani v tomto případě nejsou vhodná hodně dlouhá prkna nad 105 cm a prkna určená na downhill (hodně profilované desky s nízkou výškou desky), která si ve městě a parcích moc neužijete. Čím je longboard vyšší, tím rychleji reaguje a zatáčí, ale je méně stabilní. Nízké longboardy jsou zase stabilnější i během vysoké rychlosti, ale nejsou tak obratné. 

Do kopců i na silnice

V terénu mimo město se můžete opravdu vyřádit. Vybírat můžete víceméně ze všech longboardů s důrazem na styl jízdy, který budete jezdit. Longboardy se pak dělí do základních kategorií: pro carving (jízda z kopců, kde si užíváte řezání oblouků), freeride (sjezdy s vyššími rychlostmi) a downhill (sjezdová prkna pro sjezdy z velmi prudkých kopců ve vysokých rychlostech). 

Jak vybrat desku

Základem longboardu je samozřejmě deska. Rozhodující je její tvar, délka a konstrukce. V případě, že si kupujete svůj první longboard, je vhodné, aby byla deska co nejvíce univerzální (pintail), než zjistíte, co opravdu chcete. Pak je možné následně longboard upravit podle vašich představ. 

Čtyři základní tvary

  • Pintail je vhodný hlavně pro začátečníky. Jedná se o longboard ve tvaru kapky. Na této univerzální desce můžete do jisté míry dělat cokoliv. Tvar pintailu se hodně podobá tvaru surfu. Deska s tímto tvarem je vždy plochá. Pintaily jsou vůbec nejrozšířenějším druhem longboardů. 
  • Top mount je označení toho, že trucky jsou namontované pod deskou. Kolečka jsou blíže u desky a výřezy v desce zabraňují kontaktu koleček s deskou. Díky způsobu uchycení trucků Drop-Thru mají desky větší stabilitu. Hybridní longboardy bývají i o něco kratší než ostatní longboardy, což umožňuje jezdci dělat podobné triky jako na skateboardu. 
  • Drop-Thru má trucky zapasované do desky, aby bylo celkově prkno posazené blíž k zemi. Na tomto longboardu se lépe brzdí. Díky sníženému těžišti má velkou stabilitu při vysokých rychlostech a je tak vhodný pro downhill či freeride. 
  • Cruiser longboardy jsou tvarově podobné klasickým skateboardům, na rozdíl od nich jsou ale delší a širší. Dá se na nich provádět většina triků jako na skateboardu, ale vyšší hmotnost a rozměr desky vyžadují větší schopnosti a sílu jezdce.

Další zásadní dělení

Longboardy mají různá kolečka. Na freeride, slidování a driftování jsou určena zaoblená a tvrdší kolečka, přilnavá kolečka se používají na downhill, ježdění po městě a rychlejší carving. Důležité jsou také trucky, které mají oproti běžným skateboardovým truckům lepší geometrii, lepší točivost a větší stabilitu. Pomocí trucků a správně nastavených bushingů může jezdec dosáhnout větší rychlosti a lepší stability v jízdě.

Další podstatnou součástí longboardů jsou ložiska a bushingy, což jsou válce nebo kužely vyrobené z polyuretanu, které jsou umístěny u všech trucků mezi baseplate a hangerem. Nejčastěji používaný tvar je válec a kužel. Bushingy ve tvaru válce, které jsou větší, jsou vhodné, pokud chcete větší stabilitu a tužší zatáčení. Naproti tomu kužely jsou méně stabilní, ale snadněji se s nimi zatáčí. 

A to není všechno!

U některých longboardů jsou také podložky, které prodlužují vzdálenost mezi koly a deskou, takže nedochází k jejich vzájemnému kontaktu a následnému zablokování kola či poškození desky a kolečka. Dále podložka snižuje vibrace. Aby toho nebylo málo, je potřeba si na závěr pořídit i helmu a chrániče (hlavně na ruce a na kolena)! Výběr longboardu není nic snadného, ale vše se dá velmi rychle vyzkoušet a naučit. Pokud si netroufáte na longboard, vyzkoušejte brusle - jaké si pořídit, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Diana celé dva roky věděla, že může zemřít při autonehodě. Nový dokument odhaluje další...

Styl

Nechte své vlasy odpočinout a zbavte se šamponu. Porostou rychleji a nebudou vám tolik vypadávat

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti