Kdy se nemusíte řídit instrukcemi na štítcích u oblečení? Tohle jste možná vůbec netušili

 Dům 
05. srpna 2018 10:07 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Doporučení na štítku se někdy dají jednoduše ignorovat Shutterstock
Jako by nebylo už tak dost složité udržet praní prádla pod kontrolou, navíc se ještě máme řídit malými lístečky s drobnými instrukcemi, které čouhají z oblečení. Kdo má doopravdy čas třídit prádlo nejen podle barvy a typu prádla, ale také na základě těchto podrobných instrukcí?

Spousta lidí zapomene na opatrnost, hodí všechno do pračky a doufá v nejlepší výsledek. Lepší však je, když víme, kdy si můžeme dovolit instrukce ignorovat. Pravidla jsou od toho, aby se porušovala. Je ale dobré vědět, kdy si to můžeme dovolit. Zde je několik tipů, které se můžete naučit používat.

Vždycky neplatí, že prádlo nesmíte prát v pračce

Pokud na oblečení najdete cedulku, která říká „ruční praní", většinou vám projde, když jej hodíte do pračky na nejjemnější cyklus. Jestli na štítku najdete symbol s chemickým čištěním, mělo by být v pořádku, když oblečení umyjete v ruce nebo dáte do pračky na nejjemnější cyklus, a potom pověsíte, aby prádlo uschlo.

Co se týče pouštění barvy

Označení „perte zvlášť ve studené vodě“ můžete začít ignorovat, jakmile se ujistíte, že látka nepouští barvu. Lze to vyzkoušet tak, že po oblečení přejedete navlhčeným tampónkem. Jestli na něm nezůstane žádná barva, oblečení nepustí ani v pračce.

Když štítek přesně určí teplotu, při které se má prádlo prát, vždy je v pořádku prát na nižší teplotu. Možná že nebude tak důkladně vyčištěné, ale rozhodně se tím prodlouží jeho životnost. Jestli chcete být ještě opatrnější, vždycky můžete kousek oblečení, o který se bojíte, vyprat v ruce.

Na doporučené sušení občas také nemusíte brát zřetel

Jestli na cedulce stojí symbol, který znamená „sušte prádlo rozložené naplocho", většinou jej můžete také bezpečně pověsit uschnout na šňůru, pokud to děláte opatrně, nebo chcete oblečení trochu natáhnout. V tomto případě si dávejte pozor na otlačeniny od sušáku.

Instrukcí si nemusíte všímat, když je prádlo hodně zašpiněné

Je nejspíš v pořádku prát prádlo v teplejší vodě, než je doporučeno na štítku, když počítáte s tím, že je možné, že se vám prádlo trochu srazí. V podstatě si tak vybíráte větší čistotu na úkor životnosti, ale žádnou tragédii tím nezpůsobíte. Pokud si s doporučením na štítcích příliš hlavu nelámete, zde je několik tipů, jak si praní ještě víc ulehčit.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Skvělý pomocník na celulitidu i vrásky: Maderoterapie

Tech

Logo Apple na zadní straně iPhonu není jen tak. Co tajné tlačítko umí a jak jej odemknout

Zavřít reklamu