Jak obnovit lesk mosazných či měděných povrchů

Vyleštit kovové doplňky zvládnete sami
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
31. srpna 2018 15:49 / Shutterstock
  2   0
Staré kovové prvky v interiéru mohou být zašlé a pokryté nevzhlednou tmavou vrstvou zoxidovaného materiálu. Rozhodně to nemusí být důvod k výměně. Obnovte lesk během chvíle.

Mnoho lidí se domnívá, že mosazné kliky či kličky a různé předměty se nedají jednoduše vyčistit. Přitom jejich obnova do původního stavu není vůbec složitá. Stačí k tomu zakoupit leštidlo na kov, mít starý hadřík a dost trpělivosti.

Sidol nebo Sitol

Kdysi dávno se leštění kovů provádělo přípravkem s názvem Sidol. Ten se sice dnes ještě vyskytuje, ale stal se z něho odstraňovač vodního kamene. Staré dobré leštidlo na kov naopak najdeme v každé drogérii pod názvem Sitol. Jde o stejný výrobek, jen ta cena je vyšší, ale není zase tak astronomická, abyste si ho nemohli koupit. Případně existují i jiné podobné výrobky. Stačí se zeptat prodavače.

Leštění

Leštidlo na kov naneste na leštěný předmět a suchým hadříkem se pusťte do leštění. Jde o jemnou brusnou pastu, takže dochází k drobnému stírání vrchní vrstvy. Tak je právě ona nevzhledná vrstva oxidu, který se tak hadříkem postupně stírá a zpod něho se objevuje původní krásná barva kovu, ze kterého je kování vyrobeno. Až budete s výsledkem spokojeni, přejeďte ještě povrch suchým čistým hadrem, abyste odstranili zbytky leštidla.

Nerovné povrchy

Může se stát, že některé předměty budou mít nerovný povrch. Může jít o různé vroubkování či jiné ozdoby. Do prohlubní se pochopitelně s hadříkem běžným způsobem nedostanete. Máte tedy několik možností a záleží na tom, jak je daný povrch tvarovaný a co vám bude nejvíce vyhovovat. Jednou z možností je použít dostatečně hustý, a přitom relativně tvrdší kartáček. Tímto způsobem se dostanete i do těch nejjemnějších skulin. Pokud jde o větší prohlubeň, můžete použít kombinaci hadříku, kterým jste čistili už plochu, a nějakého pevného zaobleného předmětu, kterým hadřík vtlačíte do skuliny, kterou potřebujete vyčistit. Některá místa jde vycídit i vatičkou na čištění uší. Zkrátka – hledáte předmět, který se dostane do daného prostoru a přitom nepoškrábe kov.

Když chybí Citol

Možná potřebujete vyčistit jen nějaký malý kousek plochy a nechce se vám kvůli tomu kupovat velké balení leštidla. V takovém případě stojí za to zkusit zubní pastu. Jde v některých případech o jemnou brusnou pastu, která bude mít podobný účinek jako leštidlo na kov. Zkusit můžete také gumu na gumování. Alespoň na stříbrné povrchy si troufne, jak si můžete přečíst v článku zde. A možná zvládne i ty měděné a mosazné.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejkrásnější pláže Karibiku: Podívejte se na místa, kde byla příroda více než štědrá

Věda & Vesmír

Vědci odhalili gigantické prohlubně v Jupiteru. Některé z nich mají hloubku až 130 tisíc kilometrů

Bydlení

Pořizujete si elektrický zubní kartáček? Poradíme, která kritéria jsou nejdůležitější

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu