Sháníte mobil pro babičku či dědečka? Víme, na co se při výběru zaměřit

Pořídit mobil pro seniora může být oříšek
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
01. září 2018 10:08 / Shutterstock
  0   4
Éra pevných telefonních linek v domácnostech je už dávno pryč a i senioři jsou dnes většinou odkázáni na mobily. Na rozdíl od mladých lidí ale mají často problémy naučit se telefon obsluhovat. Poradíme, jak vybrat ten správný přístroj pro starší generaci.

Pokud se chystáte pořídit mobil pro seniora, vyplatí se dobře přemýšlet nad výběrem správného telefonu. V opačném případě se může stát, že se starý člověk s mobilem nesžije a přístroj zůstane nevyužitý ležet někde hluboko v šuplíku. Poradíme vám, jaké funkce senioři na mobilech nejvíce oceňují.

Velké ikony na displeji

Slábnoucí zrak je podle evropského průzkumu překážkou až pro 82 % seniorů v Evropě. I proto senioři ocení na displeji mobilu velké ikony a písmo.

Hlasitý a jasný zvuk

Téměř třetina seniorů má ve vyšším věku problémy se sluchem. Mobily by měly mít speciálně upravené reproduktory, nebo by měly být kompatibilní s naslouchátky tak, aby senioři zřetelněji slyšeli zvuk v telefonu i samotné vyzvánění.

Hmatatelná tlačítka

Drtivá většina seniorů má v oblibě tlačítkové telefony, které mají dobře rozpoznatelná tlačítka podle hmatu. Proto jsou pro seniory ideální mobily, které se snadno drží a mají velké odstupy mezi tlačítky. Čím větší odstup, tím snadněji se seniorům s telefonem manipuluje – při psaní sms nebo zadávání telefonních čísel.

Podpora na jeden dotyk

Množství seniorů žije osaměle a telefon je jejich jediným spojením s okolním světem i v případě zdravotních potíží. Vhodné jsou proto mobilní telefony, které mají zabudované asistenční tlačítko pro případ nouze přímo v telefonu. Do SOS tlačítka si může majitel telefonu nahrát i několik kontaktů - na své nejbližší či lékaře. Mobily na kontakty postupně zavolají a zároveň rozpošlou sms zprávu s GPS údaji, kde se jeho majitel právě nachází.

Jednoduché nabíjení

Výhodou je, pokud jsou smartphony nebo tlačítkové mobily doplněné solidním nabíjecím dokem, do kterého si může majitel telefon odkládat. Tato praktická pomůcka seniorům usnadní dobíjení telefonu, protože připojení nabíjecího kabelu může být pro osoby se zrakovými i hmatovým postižením náročné. Navíc vždy najdou telefon na stejném místě.

Extra funkce pro seniory

Pokud mobil nabízí kromě přizpůsobené ergonomie i speciální funkce, jako je například zjednodušené ovládání či možnost ovládání na dálku, ušetříte starosti nejen svým rodičům či prarodičům, ale také sobě. Další skvělou výhodou je pak například i kompatibilita s naslouchátky nebo speciální nastavení barevnosti displeje pro osoby s poruchou zraku.

Pokud jsou vaši prarodiče ještě aktivní, možná by jim udělalo radost i elektrokolo. O tom, jak vybrat to správné, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Věda & Vesmír

V sedmdesátých letech vědci předpověděli, že naše civilizace zkolabuje v tomto století. Podle nové studie...

Bydlení

Udržte v domě dobrou energii. Zavírejte koupelnu a sklápějte záchodové prkénko

Zavřít reklamu