Pěstování ořechů na zahradě? Zasaďte tyhle a neprohloupíte

 Zahrada 
26. září 2018 09:07 / Martina Langová
  12
📷
4 fotografie v galerii
Právě nyní je vhodný čas zasadit ořešák Depositphotos
S podzimem se vyrojilo opět spoustu inzerátů na prodej ořechů. Pokud se však zadíváte na jejich cenu, nejspíš na vás přijdou mdloby. Zvlášť letos, kdy je ořechů málo. Zasaďte si vlastní a jezte ořechy dosytosti.

Ořechy patří mezi nejzdravější potraviny. Obsahují spoustu prospěšných tuků, ale i vitaminů a minerálních látek. Chrání naše tělo před následky stresu, pečují o zdraví srdce i cév a snižují hladinu cholesterolu v krvi. A navíc báječně chutnají.

Zdravá lahůdka

Ořechy obsahují spoustu cenných látek, které jsou ideální pro naše svaly i nervy. Vyhýbat by se jim proto neměli fyzicky ani duševně pracující jedinci. Navíc nám dodávají vlákninu, takže jsou vhodným doplňkem při hubnutí a také problémech spojených se zažíváním, jako jsou zácpa či průjem.

Zbystřit by měli i vegetariáni a vegani, kterým mohou ořechy nahradit v jídelníčku maso. Ovšem pozor – syrové ořechy zase až tak zdravé nejsou. Lepší je konzumovat namočené ve vodě (alespoň čtyři hodiny), případně opražené. Teprve po těchto úpravách můžeme mluvit o skutečně zdravé potravině.

Péče o stromy

Ořechovým stromů prospívá hlavně vlhká a prodyšná zemina, opravdu nesnáší sucho. Také by měly mít k dispozici dostatek sluníčka. Ve stínu se jim rozhodně dařit nebude. Pokud jej zasadíte někde blízko pramene, můžete se těšit na opravdu bohatou úrodu. Navíc strom nebude mít problém s růstem a lépe se ubrání případným nemocem. A které stromy jsou u nás nejlepší?

Lískové ořechy

Strom vypadá pěkně a je ozdobou každé zahrady. Líska obecná plodí ořechy, které jsou bohaté hlavně na železo, zinek a měď. Doporučují se hlavně při únavě a nechutenství. Jsou také zdravé pro oči a vyhýbat by se jim neměli ani diabetici, kterým mohou srovnávat hladinu cukru v krvi.

Vlašské ořechy

Nejtypičtější český strom vypadá nádherně a v létě umí dopřát příjemný stín. Jeho plody jsou ideální potravinou pro mozek. Obsahují ty správné ingredience, které nám pomáhají bystřit hlavu a lépe přemýšlet. Kladně však působí i na naši psychiku a starají se o zdraví vlasů, nehtů a kůže. Stejně jako ovocné stromy můžeme vlašský ořech sázet právě teď.

Dejte si ořechové raffaello

Přísady:

  • 1 hrnek strouhaného kokosu
  • 1/3 hrnku panenského kokosového oleje
  • 1/4 hrnku kešu ořechů předem namočených (2–4 hodiny)
  • 2–3 lžíce agávového sirupu
  • špetku himálajské soli
  • Hrst vyloupaných mandlí

Kokosový olej rozpustíme a vmícháme do něj agávový sirup. Přidáme kokos a vše dobře promísíme. Poté lžičkou nabereme hmotu a ručně tvoříme kuličky. Do každé vložíme vyloupanou mandli a hotové kuličky na chvíli dáme vychladit do ledničky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nový Top Gun s Cruisem je strhující. Skvělá akce, láska i trocha dospělosti

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu