Zahradní domek je praktický. Postavit si ho můžete sami a bez stavebního povolení

 Zahrada 
07. února 2019 11:37 / Marie Popelková
  1
📷
6 fotografií v galerii
Zahradní domek je velmi praktický Internet
Každý, kdo má doma zahradu, určitě ocení zahradní domek, do kterého lze ukládat veškeré zahradnické nářadí. V obchodech se dají pořídit už hotové stavebnice, které stačí smontovat. A pokud zvolíte rozumný rozměr, nebudete ani potřebovat stavební povolení.

Úložné prostory se sejdou nejen v bytě, ale i venku na zahradě. Někdo má kůlnu, kdo ale žádný podobný prostor na zahradě nemá, musí si nějaký vytvořit. Buď si místo na odkládání zahradnického nářadí vybuduje sám nebo zvolí jednodušší cestu v podobě již hotového zahradního domku.

Do zahradního domku lze  ukládat nejen nářadí a zahradní techniku, ale třeba i kola. Výhodou stavebnicového zahradního domku je, že si jej podle návodu zvládnete postavit i sami. Pořízení již hotového domečku ale není zrovna nejlevnější záležitostí, proto je třeba jeho výběru věnovat patřičnou pozornost.

Účel zahradního domku

V prvé řadě musíte vědět, k čemu vám bude zahradní domek sloužit. Od toho se totiž odvíjí samotný výběr. Někomu poslouží malý plechový domeček, kam uschová drobné nářadí, někdo ocení větší dřevěný zahradní domek, který už nabídne více prostoru, a jiný pro změnu hledá spíše malou chatičku, ve které může přes léto trávit volný čas.

Zahradní domky se dělí na ryze účelové, které slouží k uskladnění nářadí, zahradní techniky a podobně. Jejich velikost bývá většinou do 10 m2. Nejčastěji najdete plastové, plechové i dřevěné. Buď nemívají okna vůbec, nebo mají jen malé pro lepší odvětrávání.

Další skupinou jsou zahradní domky s širším využitím. I ty mohou sloužit k uskladnění nářadí a dalších věcí, ale dají se využít i k relaxaci a přespání. Mají otevíratelná okna a rozměr nejčastěji v rozmezí 12 a 25 m2. Materiál pro takové chatky bývá dřevo.

Třetí samostatnou skupinou jsou zahradní domky pro děti.

Velikost je rozhodující

Musíte si také ujasnit, co všechno budete v zahradním domku uskladňovat. Jedná se jen o nářadí k zahrádkaření, jako je kolečko, hrábě, lopata a další drobnosti? V tom případě vám stačí menší domek. Pokud v něm ale chcete mít i gril, sekačku, zahradní nábytek nebo jízdní kola, bude potřeba sáhnout po větším. Nejen, aby se do něj vše vešlo, ale aby k uskladněným věcem byl i pohodlný přístup a nemuseli jste pokaždé vše vyndávat ven.

Samozřejmě musíte vybírat i podle toho, kolik prostoru pro stavbu zahradního domku máte k dispozici. Měl by k němu být dobrý přístup a také by neměl na zahradě působit rušivě.

Stavební povolení

Pokud plánujete pořízení běžného zahradního domku k úschově nářadí nebo rekreaci, nebudete stavební povolení ani ohlášení potřebovat. K tomu stačí dodržet podmínky, aby zastavěná plocha nebyla větší než 25 m2 a domek nebyl vyšší než 5 m. Vzdálenost domku nebo kůlny od hranice sousedního pozemku musí být nejméně 2 m. Pokud se stavbou sníží plocha pozemku schopného vsakovat dešťovou vodu na méně než polovinu z celkové plochy stavebního pozemku, musíte zažádat o územní souhlas. Jestli se ale i váš zahradní domek obejde bez stavebního povolení si raději ověřte na příslušném stavebním úřadě.

Osvětlení je praktické

V létě sice bývá dlouho světlo, ale na jaře nebo na podzim už to tak nebývá. U kůlny většinou není osvětlení tak nutné, u domků s širším využitím by ale byla škoda nemít v něm světla. Pokud nechcete hledat za pomoci čelovky, bude určitě lepší do něj zavést elektrické rozvody. Samotné provedení přenechte odborníkovi.

S podlahou nebo bez podlahy?

Vybírat můžete z domků, které už podlahu mají, nebo takových, u kterých si podlahu doděláte sami. Každý domek je potřeba postavit na rovný a pevný povrch. Kdyby stál na nerovném nebo sypkém terénu či pouze na trávě, podemlela by jej voda. Podlahu můžete udělat betonovou, dřevěnou nebo ji vydláždit. V každém případě je potřeba, aby byl povrch rovný. Dorovnat se dá křemičitým pískem. Ještě před pokládkou podlahy položte na zem geotextilii a fólii, která zabrání prosakování vody podlahou.

Výhody a nevýhody materiálů

Domky jsou obvykle k dostání buď z plechu, plastu nebo dřeva. Každý materiál má něco do sebe.

Plechové zahradní domky

Domky vyrobené z plechu slouží primárně k uskladnění věcí, jako je zahradní nářadí, nábytek a podobně. Nejsou vhodné k rekreaci a estetické hledisko také není jejich hlavní předností. Cenově se pohybují od velmi levných kůlen až po dražší luxusní plechové domky, které vás mile překvapí svou funkčností a bezpečností.

Vyrobeny jsou z pozinkovaného plechu ošetřeného několika vrstvami ochranného laku proti korozi. To z nich dělá prakticky bezúdržbové domky, které vydrží i nepříznivé počasí. Není potřeba je natírat. Rám je vyroben z ocelové pozinkované konstrukce, díky které mají dlouhou životnost, a také stabilitu. Výhodou plechových domků je i jejich poměrně snadná montáž, ve dvou lidech ho postavíte během několika hodin.

Plastové zahradní domky

Jejich předností je snadná montáž a bezúdržbovost. Případné usazeniny stačí omýt zahradní hadicí. Navíc nehrozí koroze ani plíseň. Odolnost vůči poryvům větru zajišťuje rám z hliníku nebo pozinkované oceli. Oproti plechu a dřevu jsou ale plastové domky poměrně lehké, takže jsou i méně stabilní. Jejich kvalitní ukotvení je naprostá nezbytnost. Některé domky se vyrábějí v dekoru dřeva, takže do zahrady přirozeněji zapadnou.

Dřevěné zahradní domky

U dřevěných zahradních domků máte na výběr ze dvou typů konstrukce. Menší ryze účelové domky mívají zpravidla panelovou konstrukci a jsou dodávány v předmontovaném stavu. To zajišťuje velmi snadnou a rychlou montáž. Panely k sobě stačí pouze přišroubovat. U větších zahradních domků a chatek najdete častěji tzv. srubovou konstrukci. U té se do sebe jednotlivé fošny skládají do předem vyfrézovaných drážek v rozích. Stěna těchto domků bývá širší a mívají i větší výběr doplňkových komponentů. Oba druhy byste měli být schopni sestavit ve dvou lidech během několika hodin i bez pomoci řemeslníka. Pokud si na montáž svépomocí netroufáte, objednejte si domek rovnou i s montáží.

Nejběžnějším materiálem pro výrobu je smrkové dřevo, dražší a výrazněji kvalitnější domky pak pořídíte z tvrdších dřevin. Čím je obvodová stěna širší, tím je vyšší stabilita a také životnost. Na rozdíl od plechových a plastových vyžadují pravidelnou péči, jinak se jim snižuje životnost. Domky se dodávají neošetřené, proto je potřeba je vhodně naimpregnovat a ideálně pak péči opakovat každý rok. O tom, jak postavit jednoduchý zahradní domek, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nová verze filmu Tři oříšky pro Popelku se objeví před Vánoci v kinech, i s Pavlem Trávníčkem

Styl

Skořápky z ořechů nevyhazujte. Pomohou proti kašli i s doplněním jódu

Tech

Pokud máte auto s pohonem kol 4x4, pak je dobré vědět, jak jej správně používat

Zavřít reklamu