Jak na umývání oken? Pár triků, které vám tuto práci usnadní a urychlí

 Ostatní 
28. října 2016 13:20 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Mytí oken nemusí být namáhavé, stačí zvolit správný postup Shutterstock
Mytí oken nebývá oblíbenou zábavou, pokud i vás čeká velký vánoční úklid a rádi byste si ho co nejvíce usnadnili, máme pro vás skvělé triky, jak se při mytí oken už nebudete trápit. Stačí pár jednoduchých rad, které vám tuto práci usnadní a urychlí.

Stačí pár jednoduchých rad a vaše okna se budou lesknout, aniž by za tím stálo několik hodin leštění.

Správný postup mytí oken

Než začnete cokoli dělat, otevřete okno a podívejte se na oblohu. Ideální počasí je, když nemrzne, příliš nefouká, a hlavně vám do oken nesvítí slunce. Pokud je příliš teplo, voda i přípravky rychle zasychají a okna jsou plná šmouh, v mrazu zase špína víc drží a navíc nastydnete.

Pokud je počasí vyhovující, pusťte se do vyklizení parapetů a okolí oken, včetně sundání záclon. Ty dejte ideálně hned vyprat.

Dále je potřeba odstranit případné pavučiny nebo plísně kolem oken. Pak už si jen připravte kbelík a nějakou stoličku či schůdky.

Jak na samotné umývání

Velmi záleží na tom, jakou stěrku si pořídíte. Doporučuje takovou velikost, aby vám vyšla dobře do okna. Dále by měla mít dobrou a měkkou gumu, která přilne k povrchu. Tvrdé stěrky odskakují a zanechávají šmouhy.

Správné čistící prostředky

Na mytá okna zvolte správně čističe. Nejlepší jsou takové, které nestékají a tvoří pěnu. Snadněji se s nimi pracuje.

Na závěr je třeba vybrat správný leštící přípravek. A proč profesionálové radí používat ty s alkoholem? Když jej nastříkáte na sklo, začne se rychleji odpařovat a nezůstanou po něm zaschlé stopy.

Puding

Mýt okna pudinkovým práškem zní sice velmi podezřele, ale jak ukázal test, funguje to skvěle. Jeden sáček banánovo-karamelového pudinku jsem rozpustila v pěti litrech studené vody. Některé zdroje doporučují rozpouštět ho v teplé vodě, ale náš pokus potvrdil, že v teplotě finta ukrytá nebude.

Hadříkem z netkané textilie (na mytí oken je ideální, protože nepouští vlákna) namočeným v pudinkovém roztoku jsem okno umyla od největšího prachu. Poté jsem hadřík propláchla v roztoku znovu a důkladně vyždímala, abych okna setřela do polosucha. Puding 12 Kč.

Ocet a noviny

Nejstarší metoda mytí oken s pomocí octa a novin stále nemá konkurenci, alespoň z hlediska ceny. V pětilitrovém kbelíku jsem do teplé vody vlila 2 decilitry kvasného lihového octa.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu