Šetřete vodou: Zaveďte tato pravidla, ať vám peníze neprotékají pod rukama!

Šetřit nemusí znamenat omezovat se.
 Dům 
24. října 2016 14:06 / Shutterstock
  0   0
I když se nám to může zdát neuvěřitelné, podle statistik spotřebuje denně jeden člověk až 120 litrů vody. Vodu potřebujeme stále a peníze, které protečou pod našima rukama, nejsou zanedbatelné.
Například v kuchyni můžeme nechat zbytečně protéct proudy vody. Při průměrném proudu vyteče do odpadu 5 litrů vody za minutu. Pokud si pustíte vodu naplno, může vytéct i 1 litr za pouhé 3 vteřiny.

Když myjete nádobí pod tekoucí vodou, už jen při rychlém opláchnutí to může být 20 litrů. Pokud myjete důkladně nádobí dvakrát denně, spotřeba vody se vyšplhá až na 70 litrů. Naplníte-li myčku na její plnou kapacitu jedenkrát denně, spotřebujete přibližně 20 litrů vody.

Samozřejmě i v koupelně nám proteče denně mnoho peněz. Pokud si místo koupele dopřejte alespoň někdy raději sprchu, spotřebujete mnohem méně vody. Jednou jedinou takovou výměnou dokážete ušetřit až 150 litrů vody!

Zde je pár tipů, kde se nabízí největší možnost úspory:
• Opravte místa, kudy uniká voda, jako jsou kapající kohoutky, záchody nebo vodovodní potrubí. Po čase se i drobné kapání promění ve velké množství vody.

• Dávejte nádobu s pitnou vodou do ledničky. Nemusíte tak pokaždé, když máte žízeň nechat dlouho téct kohoutek, než bude voda studená.

• Při mytí nádobí nenechávejte téct vodu. Ideálně používejte myčku, kterou zapínejte ve chvíli, kdy je opravdu plná.

• Nechte si nainstalovat úsporný splachovací systém. Než to uděláte, můžete použít jednoduchý trik. Vložte do nádrže na splachování WC cihlu nebo jiný kvádr, snížíte tím množství splachování vody. Jedním běžným spláchnutím utratíte dokonce až 12 litrů vody.

• Místo pravidelného koupele si dopřejte častěji sprchu, kdy použijete méně vody

• Sbírejte dešťovou vody do zásobníků napojených na WC, nebo jí zavlažujte vaši zahradu, vrátíte do půdy potřebné živiny.

Tipy do zahrady
Pokud musíte zalévat trávník, zalévejte ho vždy po ránu nebo večer, ať zabráníte vypařování vody. Jedna větší dávka vody týdně je prospěšnější než několik krátkých postřiků.
Ema Maxová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Věda & Vesmír

Pravěký svět byl opravdu děsivé místo. Kontinenty terorizovaly více než dvě miliardy obřích predátorů

Bydlení

I v souvislosti s koupelnou či toaletou existují zajímavosti, jež vás posadí na zadek

Zavřít reklamu