Uložte své kolo k zimnímu spánku

 Ostatní 
25. října 2016 14:02 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zazimování jízdního kola je třeba! Internet
Jízdní kolo s příchodem chladného počasí většina z nás odloží do kůlny nebo sklepa. Obvykle tak, jak jsme na něm jeli naposledy.
Řada z vás si možná pod pojmem „zazimování kola“ nic moc konkrétního nepředstaví. To ale neznamená, že to není důležitý bod v celoročním programu údržby vašeho kola.

Postarat se o zazimování jízdního kola znamená, že kolo:

1. očistíte od všech nečistot,

2. provedete kontrolu důležitých komponent a

3. správně jej uskladníte.

Začnete očištěním od hrubých nečistot jako je bláto. Abychom se dostali do méně přístupných částí, vyjmete obě kola, aby vám zůstal pouze samotný rám.

Nejdříve kolo důkladně omyjete. K tomu vám bude postačovat smetáček, kbelík s vodou a přípravek na mytí kol. Řetěz očistíte pračkou na řetězy. Pokud ji nemáte, tak použijte menší štětec a technický benzín. Dejte si záležet především na méně přístupných místech, například za přehazovačkou. Poté omyjte rám, vidlice a zbylé části kola.

Po očistě kola by měla následovat jeho kontrola. Nečistoty totiž mohly skrýt různé praskliny a poškození materiálu. Prohlédněte oba pláště kol. Ty mohou být popraskané nebo zteřelé. Opotřebené pláště rovnou vyměňte. Zkontrolujte pohmatem napětí drátu ve výpletu kol. U V-Brake brzd koukněte na opotřebení brzdových špalků. U diskových brzd prověřte kotouč a destičky.

Jakmile jste hotovi s kontrolou kola, měli byste přistoupit k namazání jednotlivých částí. Především řetězu, čepů řadicích mechanismů a lanek. Můžete také sundat a vazelínou máznout místa, u kterých je třeba snížit tření - například u pedálů. U odpružené vidlice silikonovým olejem ošetřte vnitřní nohy, přebytečný olej otřete.

Když máte kolo vyčištěné a namazané, umístěteho ho do místnosti, kde je stálá teplota. Pokud jej můžete zavěsit, je dobré to udělat. Díky tomu nedojde k deformování plášťů. Ještě před zavěšením zařadťe rychlosti tak, aby obě pružiny měničů byly ve staženém stavu. Pokud je kolo zavěšené, duše mírně vyfoukněte, nenechávejte je plně nahuštěné.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině